Kars Valisi Öksüz’ün Kayyum Atanınca Belediye Önünde Namaz Kıldığı İddiasıKobani eylemlerine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen’in yerine Kars Valisi Türker Öksüz kayyum olarak atandı. Öksüz’ün atamanın ardından cami yerine belediye önünde namaz kıldığı iddiasıyla bazı fotoğraflar paylaşıldı. İyi Parti Kurucusu İlay Aksoy ve yine İyi Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan’ın paylaşımları yaklaşık 20 bin kez beğenildi.

Ancak iddia yanlış aktarım içeriyor. İçişleri Bakanlığının kararıyla 02.10.2020 Cuma günü görevine başlayan Öksüz ilk iş olarak belediyenin birim müdürleri ile toplantı yaptı. Toplantı sırasında ezan okunması üzerine dışarı çıkan Öksüz, Merkez Camii avlusunda yer olmadığı için cuma namazını vatandaşlarla birlikte belediye binasının önünde kıldı. Kafkas Haber Ajansı’nın görüntülerinde, Valinin belediye binasından çıkarak camiye doğru ilerlediği görülüyor.

Türker Öksüz’ün Cuma namazı kıldığı yerin uydu ve sokak görüntüleri de kontrol edildiğinde Merkez Camii ile Kars Belediyesi arasındaki mesafenin yaklaşık 20 metre olduğu görülüyor.

Tarihi binadan çıkan Vali Öksüz’ün bir kaç adım ilerdeki camiye giderken beyaz binanın önünde durarak vatandaşların arasında namaz kıldığını gösteren fotoğraflar da bulunuyor. Fotoğrafta caminin avlusunun dolu olduğu da görülüyor.

Bağımsız Haber adlı kullanıcının Youtube’da paylaştığı görüntü de Vali’nin Cuma namazını belediyenin hemen yanındaki caminin yolunda kıldığı görülüyor.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda Kars Belediyesi Kayyum olarak atanan Vali Türker Öksüz’ün belediye binası yanında camide yer olmadığı için Cuma namazı kıldığı anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın camiye ayakkabı ile girdiği iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde okuyor. Televizyon haberciliği alanında tecrübesi bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde editör olarak görev yapıyor.