Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “Fakirler Cennette 7 kat yüksekte olacak” Dediği İddiasıSosyal medyada bazı gazeteci ve siyasetçiler, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “Fakirler cennette şehit mertebesine yakın, 7 kat yüksekte olacaklar. Belki de biz onları kıskanacağız” dediğini iddia ederek Erbaş’a tepki gösteren paylaşımlar yaptı Sedef Kabas adlı kişinin paylaşımı 36 bin kez beğenildi.

Kabas’ın alıntı yaptığı twiti ise Haluk adlı bir kullanıcının paylaştığı görülüyor. Bu paylaşım da 7 binden fazla kez beğenildi.

Ancak iddia doğru değil. “Ali Erbaş” ve “Fakirler” anahtar kelimeleriyle araştırma yapıldığında, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın bu şekilde bir açıklama yaptığına dair, güvenilir haber kaynaklarında hiç bir iz bulunmuyor.

Paylaşımın yaygınlaşmasının ardından başkanlık tarafından yapılan açıklamada da Erbaş’ın böyle bir sözünün olmadığı, iftira nitelikli paylaşımlar için hukuki sürecin başlatıldığı belirtildi.

Haluk adını kullanan hesabın önceki paylaşımlarına bakıldığında da Erbaş’a hakaret ve tehdit içerikli twitlerin olduğu görülüyor.

Açıklamanın ardından paylaşımın yayılmasına neden olan Sedef Kabas, kendisini arayan Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerine teşekkür ederek Erbaş’ın böyle bir sözünün olmadığını ilettikleri yönünde bir paylaşım yaptı ancak ilk paylaşımını silmedi.

İslam’da fakirlik ve fakirler konusundaki bilgiler araştırıldığında da fakirliğin zenginlikten daha değerli olduğuna dair görüşlerin doğru olmadığına yönelik kaynaklara rastlanıyor. Diyanet Dergi’de yayımlanan bir makalede saygın İslam bilginlerinden Birgivi’nin görüşlerine yer veriliyor.

Prof. Dr. Osman Güner’in “İslam’ın fakirliğe bakışı” başlıklı makalesinde de İslam dinini fakirliği özlem duyulan bir değer olarak görmediği ifade edilmektedir.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın fakirlerin cennette 7 kat yüksekte olacağına dair bir sözü olmadığı, atfedilen ifadenin uydurma olduğu, İslam dininde de fakirliğin teşvik ya da takdir edilen bir durum olmadığı anlaşılmaktadır.

(Visited 1.076 times, 1 visits today)
İlgili İçerik  Bebeğin, doğumda ölen annesinin kalbini alan erkeğe tepki verdiği iddiası

Selçuk Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde öğrenim görüyor. Dijital medya üzerine çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde analiz, yazılım ve görsel tasarım editörü olarak görev yapıyor.