Çorum’da yapıldığı iddia edilen ironik açılışlarSosyal medyada bazı kullanıcılar Çorum’da Hayvanları Koruma Derneği açılışında kurban kesildiği iddiasıyla bir fotoğraf paylaştı. Yüzlerce beğeni alan ve 2003 yılından bu yana dolaşımda olan paylaşımlarda iki kişinin kurban kestiği ve etrafta dua eden insanlar olduğu görülüyor ve birçok internet sitesi de habere yer vermiş ancak iddia doğru değil.

paylaşımların tümünde aynı fotoğrafın kullanılmış. Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle araştırdığımızda, Erzurum’da şeker fabrikasındaki pancar alım kampanyası açılış töreninde çekildiği bilgisine ulaşılıyor. 2013 tarihli haberde, Vali Ahmet Altıparmak’ın herkesin gözleri önünde kurban kesilmesine izin vermediği ifade ediliyor ve kurban kesme hazırlığındaki kişilerin farklı fotoğraflarına yer veriliyor.

Anahtar kelimelerle arama yapıldığında da Çorum’da hayvanları koruma derneği açılışında kurban kesildiğine dair bir bilgiye herhangi bir kaynakta ulaşılamıyor. Fotoğrafın başka bir açılışa ait olduğu, ilk olarak Ekşi Sözlük’te paylaşılan haberdeki bilginin ise uydurulduğu anlaşılıyor. Fotoğraf 2015 yılından itibaren paylaşımlara eklenmiş.

Çorum’da ateizm derneği açılışında dua edildiği iddiası

Çorum’da gerçekleştiği iddia edilen bir başka olayda ise ateizm derneği Çorum şubesinin açılışında kurban kesildiği öne sürülüyor. 2015 yılından bu yana paylaşılan görselde dua eden insanlar bir açılış kurdelasının önünde duruyor fakat iddia asılsız.

Fotoğraf tersine görsel arama yöntemiyle araştırıldığında, dua eden kişilerin Erzurum’da bir derneğin düzenlediği kermesin açılışına katıldığı bilgisine ulaşılıyor. 2013 yılında yapılan bu haberlerde açılışla ilgili farklı fotoğraflara da yer verilmiş.

Yine internette araştırma yapıldığında, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplum Genel Müdürlüğünün internet sitesi ve ilgili derneğin sitesinde Çorum’da ateizm derneği şubesi bulunduğuna dair bir bilgiye rastlanmıyor.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda iki haberin de Çorum hakkında yapılan espiriler nedeniyle kuvvetle muhtemel mizah amacıyla uydurulduğu, fotoğrafların da başka olaylara ait olduğu anlaşılıyor.

İlgili İçerik  Covid-19'un Gripten Daha Az Ölümcül Olduğu İddiası

Selçuk Üniversitesi Kütüphane Daire Başkanlığında görev yapıyor. Yerel gazetelerde tarih, kültür ve sanat alanında araştırma ve yazıları yayınlanıyor. Elektronik haberleşme, televizyon ve multimedya alanında çalışmaları bulunuyor. Doğrulama ekibinde araştırma editörlüğü yapıyor.