İsviçre’nin enflasyon nedeniyle iltica başvurularını kabul edeceği iddiasıSosyal medyada yayılan bir gönderide Türkiye’de enflasyonun yükselmesi sebebiyle İsviçre’nin gelen iltica taleplerini kabul etme kararı aldığı öne sürüldü. İddia hem Yeniçağ gibi gazete ve haber siteleri hem de farklı hesaplar tarafından paylaşıldı.

Ancak iddia yanlış.

Anahtar kelimelerle araştırma yaptığımızda güvenilir haber kaynaklarında bu doğrultuda bir bilgiye rastlayamadık. Daha sonra İsviçre Göç Sekreterliği’nin resmi twitter hesabında konuya ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, enflasyon nedeniyle iltica başvurularının kabul edildiği iddiasının yanlış olduğu belirtilirken “İsviçre ırk, din, milliyet vb. nedenlerle zulüm riskinde olan kişilere iltica hakkı vermektedir” ifadesine yer verildi.

Devlet Göç Sekreterliği’nin resmi sitesinden söz konusu iddiayla ilgili araştırma yapıldığında da, iltica başvuruları ile ilgili detaylı bilgiler görülebiliyor. Sitede belirtilen şartlar kapsamında İsviçre İltica hukukunun ilkelerine göre; ırkları, dinleri, tabiiyetleri, siyasi görüşleri veya belirli bir sosyal gruba mensubiyetleri nedeniyle kendi ülkelerinde ciddi dezavantajlara sahip olan kişilerin iltica başvurusuna hak kazanabildikleri belirtiliyor.

Ulaşılan doğru bilgiler sonucunda İsviçre’de enflasyon sebebiyle iltica başvurularının kabul edildiği iddiasının uydurma olduğu anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Ekrem İmamoğlu'na "İngiliz uşağı" diyen kadının Ak Parti Milletvekili Habibe Öçal olduğu iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi. Televizyon haberciliği alanında eğitim alıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.