Afganistan’da camiye giren eşek yüzünden 51 kişi öldüğü iddiasıSanatçı Sümer Ezgü Twitter hesabından bir video paylaşarak, Afganistan’da camiye giren bir eşek nedeniyle çıkan silahlı çatışmada 51 kişinin öldürüldüğünü öne sürdü. 300 binden fazla kez izlenen videoda, Afganistan yerel kıyafetlerine benzeyen giysileri olan çok sayıda kişinin sokak ortasında silahlarla çatıştığı görülüyor ancak videonun Afganistan ya da eşeğin camiye girmesiyle ilgisi bulunmuyor.

Ezgü’nün paylaşımını Ekonomist Özgür Demirtaş da alıntılayarak paylaştı ancak Demirtaş daha sonra paylaşımını sildi.

Sümer Ezgü’nün paylaştığı video şöyle:

Videonun belirli bölgelerinden ekran görüntüleri alarak tersine görsel arama yaptık ancak buradan bir sonuca ulaşamadık. İngilizce anahtar kelimeler ile (Afghanistan donkey mosque) arama yaptığımızda, Eylül 2022 tarihli bazı haberlere ve doğrulama platformlarının iddiaya ilişkin analizlerine ulaştık. Video farklı tarihlerde ağırlıklı olarak Facebook’ta aynı iddiayla paylaşılmış. AFP’de yayınlanan analizde, videonun iki yerinde görüntünün Pakistan’dan olduğuna dair kanıtlar ortaya konuldu: Pakistan bayrağı ve yerel bir kolejin reklamı.

Buradan yola çıkarak anahtar kelime araması yapıldığında da olayın Pakistan’ın Karaçi şehrinde ve para anlaşmazlığı nedeniyle yaşandığı, iki grubun çatıştığı bilgisine ulaşılıyor.

Karaçi polisinden bir sözcü, AFP’ye yaptığı açıklamada, Naval Colony bölgesinde 8 Eylül 2022’de rakip gruplar arasında çıkan çatışma sırasında silah sesleri duyulduğunu, çatışmada iki kişinin yaralandığını ancak kimsenin ölmediğini söyledi.

Sonuç olarak olay Afganistan’da gerçekleşmedi. Pakistan’da yaşanan çatışmanın nedeni eşeğin camiye girmesi değil, para anlaşmazlığı.

Videoyla birlikte dolaşıma giren ifadeler uydurulmuş.

İlgili İçerik  İtalya Başbakanı Conte'nin "İşimiz Gökyüzüne Kaldı" Dediği İddiası