İsrail’de duvarlara Türkiye’de patlatılacak petrol kuyularının haritasının asıldığı iddiasıSosyal medyada bir kullanıcı, kaydettiği bir videoda, 2021 yılında İsrail’de çekilen bir görüntüde duvarlarda yer alan haritada Türkiye’deki petrol kuyularının gösterlildiğini, Kahramanmaraş ve Hatay’daki kuyularda patlama işareti olduğunu öne sürdü.

Hakikat (@hakitatbilgisi) adlı Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan ve 6 Şubat 2023’te deprem olan şehirlerde patlama işareti olduğunu ve haritaları MOSSAD’ın astığını iddia ettiği videoları incelediğimizde, haritanın üst bölümünde İngilizce, “Armenian Genocide 1915”, altında ise “Recognation, Condemnation, Prevention” yazdığını tespit ettik.

Bu kelimeleri internette arattığımızda sözde Ermeni soykırımıyla ilgili taleplerin yer aldığı metinlere ve Ermeni tehciriyle ilgili haritalara ulaştık.

Genocide Museum adlı internet sitesinde benzer çok sayıda harita yer alıyor ve İsrail’deki duvarlara Ermeniler tarafından yapıştırıldığı anlaşılan haritanın aynısına bu sitede yer verilmiş.

Haritanın sol altında, haritadaki tüm işaretlerin ne anlama geldiği açıklanmış. Çizgiler Ermeni tehcirinin rotalarını gösterirken, patlama işaretiyle gösterilen yerlerin Ermenilerin küçük ya da büyük direnişler gösterdiği bölgeler olduğu ifade edilmiş.

Haritaların kim tarafından asıldığına yönelik olarak da İngilizce anahtar kelimelerle “Armenians in Jerusalem” (Kudüs’teki Ermeniler) şeklinde arama yaptığımızda, Dünyadaki hristiyanlarla ilgili bir internet sitesinde Kudüs’te yaşayan Ermenilerle ilgili bilgiye ve duvarlara asılan haritaların fotoğraflarına ulaştık.

Not: İngilizce sitenin çevirisi Google otomatik çeviri ile yapılmıştır.

Sitede, haritadaki rotalardan yola çıkılarak Ermeni Tehciri sonrası birçok Ermeninin de Kudüs’E gönderildiği bilgisine yer verilmiş.

Kanıtların gösterdiği üzere, İsrail’deki duvarlara asılan Türkiye ve çevresinin görüldüğü haritanın petrol kuyularıyla hiçbir ilgisi yok. Harita, sözde Ermeni soykırımı ve tehcirin rotalarını gösterirken patlama olan yerler çatışma yaşanan bölgeleri işaretlemek için kullanılmış. İddia tamamen uydurulmuş.

İlgili İçerik  Çin'de 2013 yılında ölümcül virüs üretildiği iddiası

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası sık sık petrol kuyularında ABD şirketlerinin bomba patlatarak fayları tetiklediğini öne süren Yargıç Harmankaya ve “Hakikat” (@hakikatbilgisi) adlı kullanıcıların Pazarcık’taki petrol aramasını ABD şirketinin yaptığı yönündeki iddiasını çürütmüştük. Petrol aramasını Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) yaptığını, 2022 Ocak ayında yaşanan Pazarcık’taki patlamanın petrol kuyusunda değil Irak-Türkiye boru hattında yaşandığını ve kısa sürede söndürüldüğünü, petrol kuyularını patlatarak deprem oluşturmanın ya da tetiklemenin günümüz şartlarında mümkün olmadığını ortaya koymuştuk.

Selçuk Üniversitesi Kütüphane Daire Başkanlığında görev yapıyor. Yerel gazetelerde tarih, kültür ve sanat alanında araştırma ve yazıları yayınlanıyor. Elektronik haberleşme, televizyon ve multimedya alanında çalışmaları bulunuyor. Doğrulama ekibinde araştırma editörlüğü yapıyor.