CHP’li Aydın belediye başkanının deprem yardımlarına kendi fotoğrafını koydurduğu iddiasıSosyal medyada bazı kullanıcılar ve internet siteleri, CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun, deprem bölgesine gönderilen yardım paketlerine kendi fotoğrafını koydurduğunu öne sürdü.

Üzerinde Özlem Çerçioğlu’nun fotoğrafı ve “ömürlü olsun” yazısı bulunan bebek bezinin deprem bölgesine gönderildiği iddia edildi ancak bu doğru değil. Fotoğraf eski tarihli.

Fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle araştırdığımızda, çok sayıda haberde bu fotoğrafa yer verilirken, Şubat 2022 tarihli haberlerde, yani depremden yaklaşık bir yıl önce, belediyenin Aydın’daki ihtiyaç sahipleri için bebek ve hasta bezi yardımı yaptığı belirtiliyor. Ajanslar tarafından servis edilen haberde, fotoğrafın çekildiği anın videosu da bulunuyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesindeki 18 ocak 2022 tarihli haberde de bu fotoğrafla birlikte yardım faaliyetlerine ilişkin bilgi verilmiş. Başkan Çerçioğlu’nun fotoğrafının yer aldığı yardımlar depremzedelere değil, Aydın’daki ihtiyaç sahiplerine gönderilmiş ve fotoğraf depremden bir yıl öncesine ait.

İlgili İçerik  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Koronavirüs ile Mücadele Toplantısına Video Konferans ile Katıldığı İddiası

Doğruluğu Ne? Editör Ekibi