Hatay-Defne’deki ağır hasarlı binaya az hasarlı raporu verildiği iddiasıSosyal medyada bazı kullanıcılar, Hatay’ın Defne İlçesinde ağır hasarlı bir binaya “az hasarlı/oturulabilir” raporu verildiğini iddia ederek binanın görüntüsü ve hasar raporunun ekran görselini paylaştı. İddia iki milyondan fazla görüntüleme aldı ancak ağır hasarlı binaya oturulabilir raporu verildiği doğru değil.

Araştırmaya hasar raporundaki adres bilgilerinden yola çıkarak başladık. Muhtar Süleyman Karanlık Sokak’taki 30 numaralı binayı araştırdığımızda Google Haritalar’da karşımıza binanın hasar almadan önceki görüntüsünü bulduk ancak bina numarası 30 numara değil. Bunun üzerine E-devlet üzerinden bina kayıt sistemini kontrol ettik ve 30 numaralı binanın videodaki bina olmadığını belirledik. Görüntüdeki birbirine bitişik iki bina, 29 ve 31 numaralı apartmanlar.

Soldaki deprem sonrası fotoğrafta, iki binanın da ilk iki katı zeminin altına çöktüğü için bina üç katlı gibi görünüyor. Bina normalde zemin artı 4 katlı.

Bina kayıt sisteminden bakıldığında, bitişik binalardan soldakinin 29/1, sağdakinin ise 31 numara olduğu görülüyor. Bu iki binaya da ağır hasarlı raporu verilmiş. 30 numaralı az hasarlı raporu verilen bina ise sokağın başka bir bölümünde.

Solda ağır hasarlı 29 numara ve sağda hafif hasarlı 30 numaranın deprem öncesi fotoğrafları

Hasar sorgulama ekranına bakıldığında 29 numaralı binaya “acil yıktırılacak” raporu verildiği görülüyor.

Bina kayıt sisteminden hazırladığımız videoda iki binanın farklı olduğu görülüyor.

Sonuç olarak, iddianın aksine videosu paylaşılan ağır hasarlı bina 30 numara değil ve görüntüdeki binaya ağır hasarlı raporu verilmiş.

İlgili İçerik  Irak'ta yıkılan binada Japonların yaptığı merdivenin ayakta kaldığı iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi. Doğruluk kontrolü ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.