“İslamcılık adı altında Türk düşmanlığı yapanlardan nefret ediyorum” sözünün Ömer Seyfettin’e ait olduğu iddiasıTürk Edebiyatının önemli isimlerinden Yazar Ömer Seyfettin’in “İslamcılık adı altında Türk düşmanlığı yapan soysuzlardan nefret ediyorum” şeklindeki sözlerin sahibi olduğu iddia edildi. Twitter’da 17 Mayıs 2020’de İlahiyatçı Mustafa Karataş’ın “Türkçülük bölücülüktür” dediği iddia edildi ve bir kullanıcı Ömer Seyfettin’in olduğu iddia edilen bu sözlerle Karataş’a tepki gösterdi. Aynı gün, Siyasetçi Sinan Oğan da aynı sözleri paylaştı. Twitter’daki paylaşım yaklaşık 12 bin beğeni aldı.

Mustafa Karataş’ın sözleri incelendiğinde, tam olarak “Türkçülük bölücülüktür” ifadesi bulunmuyor. Karataş Türkçülük ve Kürtçülük şeklinde fitnelerin ortaya atıldığını, bunun sonucunda bölücülük yapılmak istendiğini ve bölücülüğün, fitnenin hainlik ve haram olduğunu belirtiyor.

Karataş daha sonra İslam’da kafatasçılık ve ırkçılığın haram olduğunu, Türk olduğu için şükrettiğini belirterek sözlerini açıkladı.

SÖZLER ÖMER SEYFETTİN’E AİT DEĞİL

İncelememizin asıl konusunu oluşturan ve Ömer Seyfettin’e atfedilen sözlerle ilgili açık kaynaklarda yapılan araştırmada bir çok akademik yayına ulaşılıyor. Bu arada sözlerin farklı versiyonları da bulunuyor. İslamcılık şeklinde başlayan cümlenin devamında “Türkçülük adı altında…” şeklinde bir ekleme olan paylaşımlar da var.

Diğer doktora tezi ise Ankara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında Atilla Aktaş tarafından “Ömer Seyfettin Hikayelerinde Ömer Seyfettin’in hikayelerinde Türk kimliği ve milliyetçi söylem” başlığıyla yazılmış ve 450 sayfa. Seyfettin’in fikir yayınlarındaki yazılarına da atıfların yapıldığı tezde yine iddiadaki gibi bir cümle yer almıyor.

Milliyetçi ve Türkçü görüşleriyle tanınan Ömer Seyfettin’in eserleriyle ilgili yapılan iki doktora tezi bulunuyor. Mehmet Işık tarafından İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamlanan “Ömer Seyfettin Hikayelerinde Milliyetçi Söylem ve Özne” başlıklı tez 311 sayfa ve yazarın tüm eserleri incelenerek milliyetçi ifadeler aktarılmış ancak tezde iddia edildiği gibi “İslamcılık adı altında…” şeklinde başlayan bir cümleye rastlanmıyor.

İlgili İçerik  Ahmet Davutoğlu'nun "60 yıldır ülkücüyüm" dediği iddiası

Türk Yurdu Dergisinde yayınlanan Ülkü Gürsoy’un ayrıntılı Ömer Seyfettin yazısında da bu ifadelere rastlanmıyor. Nâzım Hikmet Polat tarafından yayıma hazırlanan “Ömer Seyfettin-Bütün Hikâyeleri” adlı kitaptaki milliyetçilik üzerine ifadeleri alıntılayan Gürsoy’un yazısında iddiadaki gibi bir cümle yok.

Diğer yandan sözlerin ilk olarak 2014 yılında Ateist Forum adlı bir sitede yayınlandığı görülüyor. Twitter’da ise ilk paylaşım 2012 yılında yapılmış. En çok yayıldığı dönem ise 2018 ve 2020 yılları.

Osmanlı Devletinin son döneminde başlamış, Türkiye’deki önemli bir fikir akımı olan Türkçülük ideolojisinin önde gelen isimlerinden biri olan Ömer Seyfettin’in bu denli çarpıcı ve sansasyonel bir sözü sarf etmesi durumunda bunun kayıtlarda olmaması da beklenemez. Bu nedenle yapılan araştırmaya dayanarak Ömer Seyfettin’in “İslamcılık adı altında Türk düşmanlığı yapan soysuzlardan nefret ediyorum” şeklinde bir sözü olmadığı, Ömer Seyfettin’in milliyetçi ve Türkçü kimliğinden faydalanarak uydurulduğu anlaşılmaktadır.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde okuyor. Televizyon haberciliği alanında tecrübesi bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde editör olarak görev yapıyor.