İçki şişeleriyle görülen kişinin Ekrem İmamoğlu olduğu iddiasıSosyal medyada bazı kullanıcılar, Ekrem İmamoğlu’nun gençliğinde çekildiği iddiasıyla bir fotoğraf paylaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sözü eşliğinde paylaşılan ve 2 binden fazla beğeni alan fotoğrafların ilkinde kucağında içki şişeleriyle Ekrem İmamoğlu’nun gençliğinde çekildiği iddia edilen görsel yer alıyor. İkinci fotoğrafta ise İmamoğlu Kuran okurken görülüyor ancak iddia doğru değil.

Remzi Elbey adlı kullanıcının daha sonra sildiği paylaşımın ekran görseli

İlk fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle araştırdığımızda, fotoğrafın 1970 yılında Rusya’da Elzbiete Sekowska tarafından çekildiği ve “Rusya’da sarhoş gençlerin partisi” başlığıyla yayınlandığı bilgisine ulaşılıyor. Fotoğrafta içki şişelerini başka bir kişinin kucağında tuttuğu montajla onun yerine İmamoğlu’nun fotoğrafının yerleştirildiği anlaşılıyor.

Aynı fotoğrafa stok fotoğraf sitesi Shutterstock’da da ulaşılabiliyor.

Teyit.org İmamoğlu’nun gençlik fotoğrafının kaynağını da tespit ederek yayınladı. Fotoğrafın İmamoğlu ile ilgili yayınlanan bir belgeselin kapak görselinden alındığı anlaşılıyor.

Doğruluk kontrolü platformu Malumatfuruş da görselin montaj olduğunu ortaya koymuştu.

İlgili İçerik  Iraklı tarihi eser uzmanının Berlin'e kaçırılan eserler için ağladığı iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu. Televizyon haberciliği, spikerlik ve dijital içerik editörlüğü alanında çalışmaları bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma editörü olarak görev yapıyor.