Hindistan’da bir politikacının “Müslümanları zehirleyelim” dediği anda öldüğü iddiasıSosyal medyada bazı kullanıcılar, Hindistan’da bir politikacının Müslümanlara hakaret ettiği anda öldüğünü iddia ederek bir video paylaştı. Facebook ve Whatsapp’ta da dolaşıma giren videoda Hint yerel kıyafeti giymiş bir kişi, topluluk önünde konuşma yaparken bir anda yere yığılıyor ancak görüntüdeki kişi halen hayatta.

Paylaşım metninde “Hindistan Gujarat Eyalet Başkanı islam’a hakaret edip, müslümanların damarlarına zehir enjekte edip öldürmek lazım dediği anda geberdi” ifadesine yer verildi.

Videodan bir ekran fotoğrafı alınarak tersine görsel arama yapıldığında, videoyla ilgili bilgilere ulaşılabiliyor. Video Şubat 2021 yılında Hindistan’da kaydedilmiş. Hindistan haber kuruluşu Republic World’de yer alan haberde, Gujarat Eyaleti Başbakanı Vijay Rupani’nin seçim kampanyası sırasında bayıldığı bilgisine yer veriliyor.

Farklı haber kuruluşları da videoyu yayınlayarak Rupani’nin aynı gün içinde yaptığı üçüncü mitinginde bayıldığını ve hastaneye kaldırıldığını, durumunun iyi olduğunu belirtmiş.

Herhangi bir güvenilir kaynakta, başbakanın öldüğüne dair bilgiye rastlanmıyor. Bir eyaletin başbakanının öldüğünde haber olmaması da mümkün değil. Ülkesindeki Müslümanlarla ilgili tartışmaya neden olan açıklamalarıyla da haberlere konu olan Rupani, 11 Eylül 2021’de başbakanlıktan istifa etti ve şu an halen yaşıyor. Ayrıca bayıldığı sırada İslam karşıtı bir ifade kullandığına dair bilgiye de rastlanmıyor.

Bazı İslam ülkelerinden sosyal medya kullanıcıları da Rupani’nin “Müslümanlar zehirlenmeli dediği sırada öldüğü” yönünde paylaşımlar yaptı. AFP Fact Check ve birçok doğrulama kuruluşu, iddianın asılsız/uydurma olduğunu ortaya koyan analizler yayınladı.

İlgili İçerik  Simpsons dizisinde George Floyd'un öldürülme sahnesi var mıydı?

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma ve video içerik editörü olarak görev yapıyor.