Great Reset ile insanların hafızasının silineceği iddiasıSosyal medyada bir kullanıcı Great Reset (Büyük Sıfırlama) kavramının sahibi Klaus Schwab’ın %1’lik elit kesim dışındaki herkesin hafızasının silinerek şehirlerde robot gibi yaşayacağını söylediğini iddia etti.


Covid-19 salgının başından bu yana Schwab ve Büyük Sıfırlama kavramıyla ilgili çok sayıda iddia gündeme geldi. Komplo teorilerini sıklıkla paylaşan gazeteciler de salgının arkasında Schwab ve başka güçlerin olduğu iddiasını paylaşanlar arasında.

Klaus Schwab 82 yaşında bir Alman işletme profesörü. Ayrıca Dünya Ekonomi Forumu’nun kurucusu ve başkanı. Great Reset adlı kitabın da yazarı olduğu doğru. Yani Schwab’ın çalışmaları gizli değil.

Pandemi sürecinde Euronews’le yaptığı bir röportajda Schwab, Covid-19’la birlikte eski dünya düzenine dönülemeyeceğinin açıkça görüldüğünü, özellikle büyük sıfırlama için pandeminin bir fırsat olduğunu söylüyor.

Kendisi farklı bir röportajında da neoliberalizmin bittiğini, yerine “sorumlu kapitalizm”in gelmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca salgın döneminde belirginleşen gelişmekte olan ülkelerle gelişmiş ülkeler arasındaki uçurumun engellenmesi adına COVAX’ın büyük bir adım olduğundan ve Avrupa temelinde bu insanlara aşının eşit bir şekilde dağıtılmasının mümkün olduğundan bahsediyor.
Dünya Ekonomi Forumu, kendi resmi internet sitesinde de Schwab’ın Great Reset (Büyük Sıfırlama) kitabı ve bu kavramla ilgili ayrıntılı bilgiler yer alıyor.

Schwab, “Covid-19: The Great Reset” adlı kitabının pdf versiyonuna internetten ulaşılabiliyor. Kitapta pandeminin dünyanın eşitsiz düzeninin değişmesi için fırsat olduğu, bu süreçte özellikle e-ticaretin, kargoların taşınmasında gelişen teknoloji, dronlar ve robotların öneminin anlaşıldığı gibi konulardan da bahsediliyor.

Schwab, Great Reset kitabında genel olarak değişmesi gereken dünya düzeninden ve bunun sebeplerinden bahsediyor fakat ne bu kitapta ne de başka herhangi bir açıklamasında, “elit kesim dışındaki insanların hafızasını silelim ve robot gibi kontrol altında tutalım” dediğine dair bir bilgiye rastlanmıyor.

İlgili İçerik  Medipol Üniversitesinde terör örgütü üyelerinin gösteri yaptığı iddiası

Büyük sıfırlama kavramıyla ilgili iddialar daha önce de bir çok doğrulama platformu tarafından incelenmiş ve doğru olmadığı aktarılmıştı.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Büyük Sıfırlama ile neyi amaçladığına dair aşağıdaki grafikte de bilgiler veriliyor. Sürdürülebilir iş modelleri, iş, beceriler ve sosyal sözleşmelerin yeniden dizaynı, sağlık ve çevrenin restore edilmesi, ekonomik kurtarmanın şekillendirilmesi, bölgesel gelişmeyi güçlendirme ve küresel işbirliğini canlandırma gibi ana başlıklardan bahsediliyor.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda Klaus Schwab’a atfedilen “insanların hafızasını silelim. Robot gibi kontrol altına alalım” ifadesinin uydurma olduğu anlaşılmaktadır.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Bölümünde öğrenim görüyor. Yeni medya, bilim ve medikal yazarlık alanlarına ilgi duyuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma editörü olarak görev yapıyor.