Ankara’da esnafın, CHP Genel Merkezi önünde ekonomik krizi protesto ettiği iddiasıSosyal medyada çok sayıda kullanıcı ve haber paylaşım hesabı, Ankara’da bir grup esnafın, CHP Genel Merkezi önüne giderek ekonomik kriz ve yüksek faturaları protesto ettiğini iddia etti. Bir milyondan fazla kez izlenen videoda, CHP Genel Merkezi önünde görülen bir grubun olduğu ve “Esnaf burada, CHP nerede?” şeklinde slogan attığı görülüyor ancak iddia doğru değil.

İnternette anahtar kelimelerle (CHP önünde protesto) arama yapıldığında, 5 ve 6 Aralık 2022 tarihli haberlere ulaşılıyor. Haberlerin içeriğinde Ankara’da özel halk otobüsü işleten esnafın, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden, maliyetleri karşılayamadıkları gerekçesiyle otobüslerini kiralaması talebinde bulundukları ancak randevu alamadıkları için CHP Genel Merkezi önünde eylem yaptıkları bilgisi yer alıyor.

Paylaşılan video ile haberlerdeki görüntüde yer alan kişiler incelendiğinde, başka bir eylem değil, aynı eylem olduğu görülebiliyor.

Hürriyet Gazetesinin eylemle ilgili haberindeki bilgiler şöyle:

“ABB’den ‘kiralama modeli’ talebinde bulunan özel halk otobüsü esnafı dün yine CHP Genel Merkezi ve ABB önünde eylemdeydi. Taleplerini yineleyerek belediyeye çağrıda bulunan esnaflar, “Araçlarımız kiralansın bizim sıkıntımız bitsin. İmamoğlu 3 bin 200 tane otobüsün sorununu çözdü, Mansur Başkan burada 650 tane halk otobüsü sorununu çözmüyor” dedi”.

Anadolu Ajansı’nda yer alan haberde de, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Kasım Bozkurt ve beraberindeki esnafların, İstanbul’daki uygulamayı örnek göstererek Ankara Büyükşehir Belediyesinin de kiralama yoluyla esnafı rahatlatmasını istediği bilgisine yer verilmiş.

Yine internet aramasında, eylemlerin yeni olmadığı, daha önce de aynı otobüs esnafının Ekim 2022’de kontak kapattığı ardından da Aralık ayı başında CHP Genel Merkezi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde, otobüsleriyle eylem yaptığı yönünde haberlere ulaşılıyor.

Hürriyet Gazetesinde 4 Aralık 2022 tarihinde yayımlanan haberin görseli.

Dolayısıyla, esnaflar, ülkedeki ekonomik krizi ve artan faturalar nedeniyle değil, özel halk otobüsleriyle ilgili belediyeden “kiralama modeli” talep ettiklerini, istedikleri cevabı alamamaları üzerine belediye yönetimi CHP’li olduğu için parti genel merkezinde eylem yaptıklarını belirtiyor.

İlgili İçerik  İranlı protestocu kadının Atatürk tişörtü giydiği iddiası

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden, eylemler üzerine yapılan açıklamada, özel halk otobüslerine gelir desteği verildiği, kontak kapatılması halinde bu desteğin iptal edileceği belirtildi.

İNCELEME SONUÇLARI

  • Ankara’da CHP önünde toplanan esnaf özel halk otobüsü işleten esnaf grubu.
  • Esnafın eylemleri Ekim ayından bu yana devam ediyor ve zarar ettikleri gerekçesiyle Ankara Büyükşehir Belediyesinin otobüslerini kiralamasını istiyorlar.
  • Halk otobüsü esnafı, ekonomik krizi ve faturaları değil, talepte bulundukları belediye ve CHP yönetimini protesto etti.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mütercim-Tercümanlık bölümünde öğrenim görüyor. Yeni medya, tarih ve kültür alanlarına ilgi duyuyor. Doğruluğu Ne? platformunda araştırma ve çeviri editörü olarak görev yapıyor.