Fransa Milli Eğitim Bakanının tuvaletten canlı yayına katıldığı iddiasıSosyal medyada bir çok kullanıcı, Fransa Milli Eğitim Bakanı Jean Michel Blanquer’in bir televizyonun canlı yayınına tuvaletten katıldığı iddiasıyla bir video paylaştı.

Bazı internet sitelerinin de yayınladığı iddiada kullanıcılar, Fransız Bakanın yayın sırasında gaz çıkardığı ve telefonu elinden düşürdüğü, bu sırada tuvalette olduğunun görüldüğünü öne sürdü.

Ancak iddia doğru değil. Tersine görsel arama yöntemiyle video araştırıldığında Michel Blanquer’in BFM TV adlı kanalın canlı yayınına katıldığı görüntülere ulaşılabiliyor. Videoda, böyle bir görüntü bulunmuyor. Orijinal videoda bakanın sunucunun sorusuna cevap verdiği bölümde herhangi bir ses ya da klozet görüntüsü bulunmuyor. (1.04.08’den itibaren)

Video yavaşlatılarak izlendiğinde görüntünün bulanıklaştırıldığı ve araya başka bir görüntünün yerleştirildiği görülebiliyor. Klozet görüntüsünden sonra videoda kesilme olduğu da görülüyor.

Sosyal medyada gündem olan videonun montaj yoluyla oluşturulduğu, orijinal yayın kaydında tuvalet ya da gaz çıkarma anlarının olmadığı anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Türkiye'ye 3 milyon yeni göçmen geleceği iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Televizyon haberciliği ve dijital yayıncılık alanında çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde içerik editörü olarak görev yapıyor. Yazılım, sosyal medya, TV ve radyo spikerliği alanlarına ilgi duyuyor.