Finlandiya’da Elektriğin Tüketicilere Üste Para Ödenerek Verildiği İddiasıFinlandiya’da elektrik kullanıcılarının üste para aldığı iddiası doğru değil.

Sosyal medyada ve bazı internet haber sitelerinde Finlandiya’da ilk kez elektrik fiyatlarının eksiye düştüğü haberleri yayınlandı. Serkan İnci adlı kullanıcı, Finlandiya’da elektriğin tüketicilere bedavaya değil üste para verilerek kullandırıldığını iddia etti. Twitter paylaşımı 819 beğeni alırken, 78 kez paylaşıldı.

Ancak iddia kısmen doğru. Finlandiya’da elektrik üretimiyle ilgili anahtar kelimelerle yapılan aramada Türkçe sayfalarda bazı haberler yer aldığı görülüyor. İlk olarak Sputnik Türkçe’nin yayınladığı haberde, Finlandiya’da yumuşak kış mevsimi ve rüzgar türbinlerinin tam kapasite ile çalışmasını sağlayan rüzgarlı hava nedeniyle elektrik fiyatlarının eksiye düştüğü bilgisine yer veriliyor ancak haberin sonunda tüketicilerin yaptıkları sözleşmeler nedeniyle bu düşüşü fark etmeyeceği belirtiliyor. 

Diğer Türkçe kaynakların tamamında aynı haberin yayınlandığı görülürken habere kaynak olarak gösterilen elektrik konsorsiyumu Nord Pool’un Twitter hesabında yapılan paylaşımda bilginin yer aldığı görülüyor. 16 Şubat 2019 günü elektrik fiyatlarının eksiye düştüğü bir tablo halinde veriliyor.

 

Finlandiya kaynaklarına bakıldığında da Nord Pool’un verilerine atıf yapılarak elektrik fiyatlarının bir kaç saat için eksi 20 centi gördüğü belirtiliyor. yle.fi adlı sitede yer alan haberde, Fin Enerji Yönetim Yetkilisi Antti Paananen, olağandışı durumun basit bir açıklaması olduğunu, üretimin tüketiminden fazla olması nedeniyle eksi değerlerin görüldüğünü belirtiyor. 

Bu haberde de kullanıcıların bir kaç saat için normal şartlarda indirim alması gerektiğini ancak sözleşmelerdeki bazı sabit ödemeler nedeniyle faturalarında önemli bir değişiklik olmayacağı ifade ediliyor. Fin yetkili kullanıcılar için kilovat başına 0,02 cent gibi bir fark olacağını belirtiyor.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda Finlandiya’da rüzgar enerjisiyle üretilen elektrik fiyatlarının eksi rakamları gördüğünün doğru olduğu ancak bu düşüşün bir kaç saat sürdüğü ve tüketicilere üste ödeme yapıldığı iddiasının doğru olmadığı anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  İspanya Granada'da 500 yıl sonra ezan okunduğu iddiası

Kaynaklar

– Sosyal medyadaki iddianın yer aldığı paylaşım

https://twitter.com/srkninci/status/1229971356713963521

– Sputnik Türkçe’de ve diğer haber sitelerinde yer alan haberler

https://tr.sputniknews.com/avrupa/202002181041431557-finlandiyada-elektrik-fiyatlari-eksiye-dustu/

https://t24.com.tr/haber/finlandiya-da-elektrik-fiyatlari-eksiye-dustu,861992

– Fin elektrik şirketinin verileri ve yetkilinin açıklamasının yer aldığı haber

https://twitter.com/NordPool_energy

https://www.nordpoolgroup.com/Market-data1/Dayahead/Area-Prices/FI/Hourly/?view=table

https://yle.fi/uutiset/osasto/news/storm_causes_short-lived_negative_electricity_prices/11201041

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu. Doğrulama ekibinde araştırma ve görsel içerik editörü olarak görev yapıyor. Mitler ve tarihe ilgi duyuyor.