CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Meyhane Açtığı İddiasıCHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP heyetinin meyhane açtığı iddiası doğru değil.

Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde 2015 yılından bu yana dolaşımda olan bir görselde, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki bir grubun Aynalı Meyhane adlı bir mekanın açılışını yaptığı görülüyor. Akıncılar Dergisi adlı internet sitesinde 2016 yılında paylaşılan görselde “CHP Lideri çeşitli bar, meyhane ve pavyon açılışlarına katıldı. ‘Yaşanacak bir Türkiye için her sokağa meyhane açılmalı’ şeklinde konuştu” ifadelerine yer veriliyor. 

 

Görsel sosyal medyada da bir çok kullanıcı tarafından paylaşıldı. Doğruluğu Ne? ekibine ihbar olarak ulaştırılan Twitter paylaşımında, “Erdoğan 80 senede yaptıklarımızı sattı diyorlar. Siz hiç Erdoğan’ın kerhane, meyhane, heykel sattığını gördünüz mü?” ifadesi kullanılarak meyhane açılışı olduğu iddia edilen görselin yanı sıra genel ev ve heykel açılışlarına ait olduğu iddiasıyla bir gazete haberi de paylaşıldı. 

Ancak iddia doğru değil. Tersine arama yöntemiyle fotoğraf internette arandığında orijinal fotoğrafa ve benzer karelerine ulaşılabiliyor. Fotoğrafın İzmir’de düzenlenen bir açılışta çekildiği, Kemal Kılıçdaroğlu, Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve protokolden bir çok ismin Fuar İzmir’in açılış kurdelasını kestikleri görülüyor. Fotoğrafın arka planında ise Atatürk portresi ve bir yazının bölümü görülüyor. Organizasyonu düzenleyen firmanın internet sitesinde de orjinal fotoğrafa ulaşılabiliyor. 

Fotoğraftaki heyetin kesilerek yine montaj yoluyla Aynalı Meyhane tabelası yazılmış bir binanın önüne getirildiği anlaşılıyor. Yaptığımız araştırmada İstanbul ve Çanakkale’de Aynalı Meyhane adlı mekanlar olduğu ancak bunların ikisinin de böyle bir tabelası olduğunu gösteren herhangi bir görsele rastlanmıyor. Ayrıca Kemal Kılıçdaroğlu’nun başka bir meyhane açılışına katıldığına ve iddia edilen sözleri sarf ettiğine dair bir iz bulunmuyor.

İlgili İçerik  CHP Heyetinin Kadınlar Gününde Anıtkabir'de çekildiği iddia edilen fotoğrafı

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP heyetinin kurdelasını keserek açılış yaptığı yerin meyhane olmadığı, fotoğrafın İzmir’de Fuar İzmir’in açılışında çekildiği anlaşılmaktadır.

Kaynaklar

-İddianın yer aldığı paylaşım ve internet sitelerinin yayınları

http://akincilardergisi.com/dergi/kilicdaroglu-ancak-meyhane-acar.html

https://twitter.com/reiscisezo/status/1229315103364919296?s=20

-Orjinal fotoğrafın yer aldığı haberler ve organizasyon firmasının internet sitesi

https://www.trendhaber.tv/m/?id=15328

http://www.starorganizasyon.com/ne-yapiyoruz/acilis/

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu. Televizyon haberciliği, spikerlik ve dijital içerik editörlüğü alanında çalışmaları bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma editörü olarak görev yapıyor.