Donald Trump Adına Açılan Parodi Hesaptan Yapılan Paylaşımın Gerçek ZannedilmesiABD Başkanı Donald Trump’ın dört NATO ülkesi lideriyle ilgili “İki Türk, bir Alman ve bir Napolyon” ifadesiyle paylaşım yaptığı iddiası doğru değil.

İngiltere’de düzenlenen NATO Liderler Zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Almanya Başbakanı Angela Merkel bir araya gelerek fotoğraf çektirdi. Fotoğrafın kamuoyuyla paylaşılmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter’da bir paylaşım yaparak “iki Türk, bir Alman ve bir Napolyon” ifadesini kullandığı yönünde haberler önce sosyal medyada ardından geleneksel medyada yayınlandı. 

4 Aralık sabahında yayınlanan bu haberlerden sonra Fox TV’de sabah haberlerini sunan İsmail Küçükkaya, paylaşımı ekrana getirerek yorumlarda bulundu.


Ancak paylaşım Donald Trump adına bir Türk kullanıcı tarafından açılan parodi hesaptan yapılmıştı. Twitteki ismin yanında onaylı hesap olduğunu gösteren mavi tik işareti yoktu ve hesap adı da @realdonaldtrodi şeklindeydi. ABD başkanının hesabının uzantısı ise @realdonaldtrump. Paylaşımı yapan hesabın kimliğinde parodi yani şaka amacıyla açılmış bir hesap olduğunu belirttiği görülüyor.

 

Parodi bir hesaptan yapılan bu paylaşım Türkiye ve ABD’den gazeteciler tarafından da gerçek zannedilerek paylaşıldı. Mine Kırıkkanat ve NY Times Muhabiri David Kirkpatrick onlardan bazılarıydı. İlerleyen saatlerde Arap kullanıcılar da paylaşımı gerçek zannederek dolaşıma soktu. 

 

Sosyal medyada kullanıcıların en çok dikkatini ve tepkisini çeken ise Fox TV’de sahte paylaşımın yorumlanması oldu. Küçükkaya’nın ekrana verdiği görüntüde ise bir ayrıntı dikkat çekti. Paylaşımın ekran fotoğrafında hesap sahibinin isminin altında yer alan uzantı silinmişti. Bu durum kullanıcıların, “hesabın parodi olduğunu bilmelerine rağmen gerçekmiş gibi haberi yayınladılar” şeklinde eleştirilerine yol açtı.

İlgili İçerik  Koronavirüs Ölümleri İçin Kamyonla Tabut Taşındığı İddiası

Parodi hesabın kullanıcısı, gün içinde yaptığı paylaşımlarda, kendisinin eğlence amaçlı bir hesap açtığını, bunu belirttiğini, hesapta mavi tik olmadığını vurgulayarak, gazetecilerin sosyal medya okur yazarlığını bilmesi gerektiğini paylaştı.

 

Kaynaklar

– Donald Trump adına açılmış parodi hesabın adresi

https://twitter.com/realDonaldtrodi

– Fox TV yayın kaydı ve paylaşımların ekran fotoğrafları

Doğruluğu Ne? Editör Ekibi