Darıca Hayvanat Bahçesinde Hayvanların Çiftleşmesi Yasaklandı mı?Sosyal medyada bir çok kullanıcı, Darıca Hayvanat Bahçesi’nin İmam Hatip Lisesi mezunu olduğu söylenen müdürü Muhittin Balta’nın, birbirleriyle cinsel temasta bulunmalarını önlemek amacıyla erkek ve dişi hayvanların ayrı kafeslere koyulması gerektiğini söylediğini iddia etti. Lafagel adlı kullanıcının paylaşımı 17 binden fazla kez beğenildi.

Paylaşımlarda bakanlığın öneriye destek verdiği de öne sürüldü ancak iddia doğru değil.

Zaman zaman adı asılsız haberlere konu olan Darıca Hayvanat Bahçesi olarak bilinen Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Basın Biriminden bu iddia ile ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada bahsi geçen olayın hiç yaşanmamış olduğu ve haberlerde adı geçen Muhittin Balta isimli şahsın kurumda hiçbir zaman görev yapmadığı belirtildi.

Malumatfuruş’un  bu konuyla ilgili araştırmasında haberin kaynağı mizah amaçlı haber üreten Zaytung olarak gösterilse de Zaytung’un internet sitesinde böyle bir habere rastlanmıyor.

İlk olarak 1 Şubat 2013 tarihinde Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Turizm Eğitim İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından haberleri doğru olmadığına ilişkin bir açıklama yapıldı. Açıklamada Muhittin BALTA isminde bir Müdürü veya çalışanlarının olmadığı belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Hayvanat bahçelerinin temel görevlerinden biri de koruma altındaki hayvanların üretilmesi olup bu yönde çalışmalar yapmasıdır. Aynı zamanda hem Türkiye’de hem yurt dışında pek çok doğa koruma projesine desteklerimiz de bulunmaktadır”

İnternette yapılan araştırmada da hayvanat bahçesinin Muhittin Balta isminde bir müdürü olduğu ya da kurumun böyle bir karar aldığına yönelik güvenilir kaynaklarda herhangi bir bilgiye rastlanmıyor.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda  hayvanat bahçesindeki hayvanların toplumun ahlak yapısını bozduğu gerekçesiyle ayrı kafeslere konulması gerektiği şeklindeki iddianın gerçeği yansıtmadığı anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Hazreti Muhammed'in Geçinemediğini Söyleyen Kişinin Maaşını Düşürdüğü İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu. Televizyon haberciliği, spikerlik ve dijital içerik editörlüğü alanında çalışmaları bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma editörü olarak görev yapıyor.