Putin’in Selahaddin Eyyubi’nin Mezarını Ziyaret Ettiği İddiasıRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Selahaddin Eyyubi’nin mezarını ziyaret ettiği iddiası doğru değil.

Vladimir Putin, Türkakım’ın açılışı için Türkiye’ye gelmeden önce Suriye’nin başkenti Şam’a giderek Emevi Camisi’ni ziyaret etti. Bazı sosyal medya kullanıcıları ve haber siteleri Putin’in Selahaddin Eyyubi’nin türbesini ziyaret ettiğini iddia etti. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Yayın Organı Rudaw’ın paylaşımı 287 beğeni alırken 35 kez paylaşıldı.

Ancak Putin’in ziyaret ettiği türbe, Selahaddin Eyyubi’ye değil Yahya Peygamber’e ait. Hz. Yayha’nın kabri Emevi Camisi’nin içindeki bir türbede yer alıyor.

Putin’in de yayınlanan görüntülerde cami içine girerek türbedekikabri ziyaret ettiği, girişi ve çıkışı açık şekilde görülüyor.

Putin’in Yahya Peygamberi ziyaret nedeni de Hristiyanlıkla ilgili. Vaftizci Yayha olarak anılan Yahya Peygamberin Hristiyanlık’ta da önemli bir yeri bulunuyor. 

Kudüs’te Hristiyanların hükümranlığına son veren sultan olan Selahaddin Eyyubi’nin kabri ise Emevi Camisi’nin dışında bulunuyor. Putin’in ziyaret ettiği yer burası değil. Binanın yapısının Hz. Yahya’nın kabrinin bulunduğu türbenin yapısıyla farkı görülürken, Eyyubi’nin kabrinde iki adet sanduka bulunuyor. 

.

Yaptığımız doğruluk kontrolü sonunda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye’nin Başkenti Şam’daki Emevi Camisi’nde Selahaddin Eyyubi’nin türbesini değil, Hristiyan inancında önemli bir yeri olan Yahya Peygamberin cami içinde bulunan türbesini ziyaret ettiği anlaşılmaktadır.

Kaynaklar

– Putin’in, Selahaddin Eyyubi’nin kabrini ziyareti ettiği iddiasıyla ilgili paylaşımlar

https://twitter.com/Shamin_Sesi4/status/1215143150840401921

https://twitter.com/RudawTurkce/status/1214886618454253568?s=20

– Putin’in ziyaretiyle ilgili video haber kaydı

https://www.youtube.com/watch?time_continue=125&v=paXjfU6vGQU&feature=emb_logo

– Yahya Peygamber’in Hristiyan inancındaki yeriyle ilgili bilgi

https://islamansiklopedisi.org.tr/yahya

– Emevi Camisi ve Hz. Yahya Türbesiyle ilgili bilgi

https://islamansiklopedisi.org.tr/emeviyye-camii

http://moracalan.blogspot.com/2009/07/suriye-sam-emeviye-camii-6.html

İlgili İçerik  David Beckham'ın Atatürk portresi önünde fotoğraf çektiği iddiası

Selçuk Üniversitesi Kütüphane Daire Başkanlığında görev yapıyor. Yerel gazetelerde tarih, kültür ve sanat alanında araştırma ve yazıları yayınlanıyor. Elektronik haberleşme, televizyon ve multimedya alanında çalışmaları bulunuyor. Doğrulama ekibinde araştırma editörlüğü yapıyor.