Aşı pasaportu iddialarıKoronavirüse karşı geliştirilen aşı uygulamalarının bazı ülkelerde başlatılmasıyla birlikte aşı olanlara ek haklar tanınıp tanınmayacağı tartışma konusu oldu. BBC Türkçe’nin haberine göre, aşıların etkili olması ve ekonominin düzelmesi için “bağışıklık sertifikası” ya da “aşı pasaportu” gibi belgelerin kullanılması önerildi.

Aşı yoluyla ya da hastalığı geçirerek koronavirüs bağışıklığı kazanan ve bunu belgeleyen kişilerin, aşı sertifikası/pasaportu alarak iş yeri, kafe ve restoranlara girebilme veya seyahat engellerine tabi tutulmama gibi haklar elde edeceği gündeme getirildi.

Sık sık aşı karşıtı iddiaları gündeme getiren Ertan Özyiğit, aşı pasaportu almayanların sokağa çıkamayacağını iddia etti.

İngiltere’de aşı uygulamalarının başlamasının ardından sosyal medyada devletin aşı pasaportu almaya yarayan bir sözleşme yaptırdığı iddia edildi. İddia sahipleri, Netcompany adlı bir şirketin internet sitesinde yer alan bir sözleşmenin ekran görüntülerini paylaşarak bu sözleşme ile aşı pasaportu verildiğini ifade etti.

Paylaşımlardaki ekran görüntülerinde İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Birimi (DHSC) tarafından tarafından “Covid-19 Belgesi/Pasaportu” almak için yapılan bir sözleşme görülüyor.

Ancak bu sözleşme iddialara konu olan aşı pasaportu dağıtımı için değil Covid-19 testi negatif olan kişilerin negatif olduklarına dair belge alabilmeleri için oluşturulan bir sisteme ait.

Sözleşmenin içeriğinde bu belgenin “iş yerleri, eğitim merkezleri, sağlık ve sosyal bakım hizmetleri ve işletmelerin, diğer kriterlere ek olarak belli bir süreliğine Covid-19 testi negatif olan kişilerin kullanımına açık olmasını sağlayacağı” belirtiliyor.

Reuters’a konuşan İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Birimi (DHSC) sözcüsü de yürütülen aşı programını takiben bir bağışıklık pasaportu uygulaması başlatma planları bulunmadığını ifade etti:

“Virüsün yayılmasını önlemeye çalışırken aynı zamanda en kısa sürede normal hayata dönmenin yollarını araştırmaya devam ediyoruz. İş yerleri, eğitim merkezleri, sağlık ve sosyal bakım hizmetlerinin yeniden güvenli bir şekilde halka açılabilmesi için teknolojiden yararlanabileceğimiz yöntemleri de değerlendiriyoruz.”

Bir süre önce İngiltere’de aşı olanlara verilen kartlarda yer alan “Bu kartı her zaman cüzdanınızda bulundurduğunuzdan emin olun” uyarısı sebebiyle de pasaport uygulaması şüpheleri gündeme gelmişti.

İlgili İçerik  Piton Yılanının Ceylanı Saniyeler İçinde Yuttuğu İddiası

Bilindiği gibi şu anda farklı şirketlerin geliştirdiği birden fazla türde aşı mevcut ve bu aşılar belli aralıklarla iki doz halinde yapılıyor. Bu nedenle aşı yapılan kişilere, aşı vurulma tarihleri ve hangi aşının vurulduğunun unutulmaması için kart verildiği ancak bu kartın pasaport özelliği olmadığı açıklanmıştı.

Türkiye’de şu an sertifika ya da aşı pasaportu gibi bir çalışma hazırlığı bulunmuyor.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mütercim-Tercümanlık bölümünde öğrenim görüyor. Yeni medya, tarih ve kültür alanlarına ilgi duyuyor. Doğruluğu Ne? platformunda araştırma ve çeviri editörü olarak görev yapıyor.