Abdülhamit Gül’ün Tarikat Şeyhinin Elini Öptüğü İddiasıAdalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün tarikat şeyhinin elini öptüğü ve bakanlık görevi sırasında bu olayın yaşandığı iddiası doğru değil.

Sosyal medyada Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün Gaziantep’te düzenlenen bir tarikat programında tarikat şeyhinin elini öptüğü iddia edildi. Gazeteci Zafer Arapkirli’nin “EL – ETEK… Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanının (Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül) bir tarikat şeyhinin elini öpmesi, Anayasal bir suç sayılır” ifadeleriyle yaptığı paylaşım, 10 bin 500 kez beğenilirken, 2 bin 800’den fazla paylaşım aldı.

Açık kaynaklardan yaptığımız araştırmada, söz konusu programın 2015 yılında Gaziantep’te İlim – İrfan Vakfı tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası Programı olduğu anlaşılıyor. Video paylaşım sitesi Youtube’da programın kayıtlarına ulaşılabiliyor. Tarikat Şeyhi olduğu belirtilen Muhammed Muta El Haznevi’nin konuşması sırasında Abdülhamit Gül’ün dinleyiciler arasında olduğu görülüyor.


Programla ilgili Facebook’ta yapılan bir başka paylaşımda ise programda akademisyenlerin yanı sıra Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik ve Abdülhamit Gül’ün konuşma yaptığı görülüyor. 

El Haznevi’nin konuşmasını yaptıktan sonra yerine otururken ön sıradaki dinleyicilerin bazılarının Haznevi’nin elini sıkarak eğildiği ve kendisinin de eğilerek karşıdaki kişinin omzunu öptüğü görülüyor. Bu sırada Abdülhamit Gül’ün de Haznevi’nin önüne doğru eğildiği, Haznevi’nin de eğildiği ve karşılıklı olarak birbirlerinin ellerini öptükleri görülüyor.

Video dikkatle incelendiğinde Haznevi’nin yanına yaklaşan herkesle aynı şekilde selamlaştığı görülüyor.

 

Türkiye’de çoğunluğu Nakşibendi olmak üzere bir çok tarikatın kol olarak tabir edilen uzantıları bulunuyor. Bu tarikatların üyelerine mürid deniliyor. Bağlı olunan şeyhe ise mürşid deniliyor. Türkiye’de şu anda vakıf ve dernekler çevresinde faaliyetlerini sürdüren tarikat ve cemaatler, çoğunluğu bin yılı aşkın süredir devam eden gelenekleri bulunuyor. Bu gelenekler ve ritüellerden biri de dervişlerin birbiriyle ya da şeyhin derviş ile selamlaşma ritüeli. Bu selamlaşma şekli en çok Mevlevilerde dikkat çekiyor. Her yıl düzenlenen Şeb-i Arus törenlerinde dervişlerin şeyhleri ve birbiriyle selamlaşırken karşılıklı olarak eğilip birbirlerinin ellerini öptükleri görülüyor. 

İlgili İçerik  Kemal Kılıçdaroğlu'nun iftardan sonra rakı içtiği iddiası

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da, Mevlevi Şeyhi olarak kabul edilen Mehmet Çıpan ile bir araya geldiğinde “görüşme” olarak bilinen bu selamlaşmayı yapmıştı. İlahiyatçı Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç da tasavvufta bu selamlaşmanın yerini “Şeyhin tevazu göstermek ve dervişle eşit olduğunu göstermek için böyle selamlaşma yapılır” şeklinde açıklamıştı.

Konuyla ilgili bir başka örnek ise İlber Ortaylı ile Cerrahi Tarikatının önde gelen isimlerinden olan Ömer Tuğrul İnançer karşılıklı olarak birbirinin elini öptüğünde yaşanmıştı. Tepkiler üzerine Ortaylı bunun eski bir İstanbul geleceği olduğunu belirtmişti.


Yapılan tartışmalar üzerine Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de bir açıklama yaparak, programın 2015 yılında gerçekleştirildiğini belirtti ve “toplumun her kesiminden, her renkten, her kökten insanla kucaklaşmak, selamlaşmak millete hizmet davamızın şiarıdır” ifadelerini kullandı. 

İddianın ikinci kısmı olan “Adalet Bakanı” olarak el öptüğü kısmı da programın 2015 yılında gerçekleştirilmiş olması dolayısıyla doğru değil. Gül’ün Ak Parti’de görevi bulunuyor ancak o dönemde milletvekili ve bakan değil. 

Yaptığımız doğruluk kontrolü sonucunda, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün Haznevi Tarikatı olarak bilinen İlim-İrfan Vakfının programına 2015 yılında, bakan ve milletvekili değilken katıldığı, tarikat lideri olarak bilinen kişinin elini öpmediği, tasavvufi gelenekte yeri olan şekilde birbirleriyle selamlaştıkları anlaşılmaktadır.

 

Kaynaklar

– Zafer Arapkirli’nin paylaşımı

https://twitter.com/ZaferArapkirli/status/1207922217885024257?s=20

– Bakanın el öptüğü iddiasıyla paylaşılan bir video

https://www.youtube.com/watch?v=242FGPphOoo

– İlim-İrfan Vakfının Kutlu Doğum Programıyla ilgili video paylaşımlar

https://www.facebook.com/watch/?v=850069448394804

 https://www.youtube.com/watch?v=x_B_SmoVhSQ&feature=youtu.be

– Mevlevi dervişlerinin selamlaşmasını gösteren video

https://youtu.be/BiJjSTLX5Xk

– İlber Ortaylı’nın Ömer Tuğrul İnançer ile birbirlerinin elini öptüğü görüntü ve Ortaylı’nın açıklaması

https://www.youtube.com/watch?v=jKB8dZYH3GM

https://www.internethaber.com/kilicdaroglu-neden-el-optu-video-galerisi-1495991.htm

– Kemal Kılıçdaroğlu’nun Mevlevi Mehmet Çıpan ile görüşmesiyle ilgili haber ve Prof. Mahmut Erol Kılıç’ın açıklaması.

İlgili İçerik  CNN Türk'ün "En Büyük Türk Atatürk" Sözünü Sansürlediği İddiası

https://www.internethaber.com/kilicdaroglu-neden-el-optu-video-galerisi-1495991.htm

– Abdülhamit Gül’ün açıklaması ve özgeçmişi

https://twitter.com/abdulhamitgul/status/1208103269194702848?s=20

https://www.adalet.gov.tr/Bakanlik/bakan/

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Televizyon haberciliği ve dijital yayıncılık alanında çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde içerik editörü olarak görev yapıyor. Yazılım, sosyal medya, TV ve radyo spikerliği alanlarına ilgi duyuyor.