Konya’daki katliam sanıklarının tamamının tahliye olduğu iddiasıSosyal medyada bazı haber sayfaları ve kullanıcılar, Konya’da 2021 yılında aynı aileden 7 kişinin öldürüldüğü dava kapsamında tutuklanan tüm sanıkların tahliye edildiğini öne sürdü.

Olaya ilişkin internet üzerinde yapılan araştırmada davanın 27 Ekim 2022’de görülen duruşmasıyla ilgili ayrıntılı haberlere ulaşılabiliyor. Anadolu Ajansı ve Haber Dairesi tarafından yapılan haberlerde, 31 Temmuz 2021’de Dedeoğulları Ailesinden 7 kişiyi silahla öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Mehmet Altun hakkında canavarca hisle tasarlayarak öldürmek, akrabaları olan Keleş ve Çalık Ailelerinden 9 kişi hakkında da canavarca hisle öldürmeye azmettirmek suçundan 7’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendiği bilgisine yer veriliyor.

Katliam davasıyla ilgili DHA’da yayınlanan haber.

Duruşmayı takip eden DHA’da yer alan haberde de katliam davasındaki sanıklar hakkında 7’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendiği ve katliamı gerçekleştirdiği iddiasıyla yargılanan Mehmet Altun’un tutukluluk halinin devam ettiği bilgisine yer veriliyor.

Sanıklar kavgayla ilgili davadan ceza aldı ve tahliye oldu. Katliam davasında yargılama sürüyor.

Sanıkların tahliye olduğu dava ise katliamdan önce 12 Mayıs 2021’de yaşanan iki aile arasındaki kavgayla ilgili. Katliam sanığı Mehmet Altun‘un olayı gerçekleştirmeden 2,5 ay önce iki aile arasında kavga yaşanmış ve her iki tarafta da yaralananlar olmuştu. Bu olaya ilişkin dava ayrı görülürken mahkeme dava kapsamında tutuklu bulunan Çalık ve Keleş ailelerinden 8 sanığa 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezaları verdi ve cezalarını erteleyerek tahliyelerine karar verdi.

Kavga davasıyla ilgili yayınlanan haber.

Sonuç olarak katliam davasında tüm sanıkların tahliye olduğu iddiası doğru değil. Katliamı gerçekleştirdiği iddiasıyla yargılanan Mehmet Altun tutuklu yargılanırken, diğer 9 sanık azmettirme suçundan tutuksuz yargılanıyor. Tüm sanıklar için 7’şer kez müebbet ve yakarak mala zarar verme suçundan da 8’er yıl hapis cezası isteniyor. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Not: Bu yazı, Konya’daki katliam davasıyla ilgili 27.10.2022 tarihinde yapılan duruşma sonrası çıkan haberleri doğrulamak amacıyla yayınlanmıştır. Sonraki gelişmeleri değerlendirirken yazı tarihine dikkat ediniz.

İlgili İçerik  Donald Trump'ın Koronavirüs Sonrası Kuran Dinlediği İddiası