Afganların Kadıköy’de Taliban Bayrağı Açtığı İddiasıSosyal medyada Afganların Kadıköy’de Taliban bayrağı açtığı iddia edilen bir video paylaşıldı. Bir kullanıcının paylaşımı 8 binden fazla beğeni aldı ve video bir milyondan fazla görüntülendi ancak video güncel değil.

Videodan bir ekran görüntüsü alarak tersine görsel arama yapıldığında görüntünün yaklaşık bir yıl önce, 2020 Ağustos ayında paylaşıldığına dair kaynaklara ulaşılabiliyor. Haberlerde görüntünün Kadıköy değil Zeytinburnu sahilinde çekildiği bilgisine ulaşılıyor ve o tarihte de videonun tepkilere neden olduğu görülüyor.

Aynı kişilerin Ayasofya Camisinde de aynı bayrağı açtığı yönünde haberler de bulunuyor. O tarihte yetkililerden konuyla ilgili yapılan bir açıklama izine rastlanmıyor ancak Afganistan Dışişleri Bakanlığının Türkiye’de Taliban propagandasına izin verilmemesi gerektiği yönünde bir açıklama yaptığı ve video yeniden dolaşıma sokulmadan yayınlanan bazı haberlerde, Afgan dernekleri yöneticilerinin bu kişilerin sınır dışı edildiğine yönelik beyanları haberlere yansımış.

Bir yıl önce çekilen videonun yeniden dolaşıma girmesi nedeniyle açıklama yapan İstanbul Emniyet Müdürlüğü, videonun eski olduğunu ve Kadıköy değil Zeytinburnu’nda çekildiğini, videoyu çektiği ve paylaştığı tespit edilen K.N.A adlı kişi hakkında terör örgütü propagandası yapmak suçundan işlem yapıldığını, bayrak açan kişilerin tümünün de tespit edilerek sınır dışı edildiklerini açıkladı.

İlgili İçerik  Refah Düzeyi Yüksek Ülkelerde Doğum Hızının Arttığı İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma ve video içerik editörü olarak görev yapıyor.