Yozgat’ta bir gencin, kendisini aldatan eşine nafaka ödemesi kararı alınınca intihar ettiği iddiasıYozgat’ta bir kişinin kendisini aldatan eşine nafaka ödenmesi mahkeme kararı çıkmasından sonra intihar ettiği iddia edildi. Bazı internet siteleri ve sosyal medya hesaplarında yer alan iddia, Halil Kalben adlı şahsın bıraktığı intihar mektubuna dayandırıldı.

Anahtar kelime ile araştırma yapıldığında iddiada bulunan görselin birçok haber sitesinde paylaşıldığı ve bahsedilen kişinin eşini kendisini aldatırken yakaladığı, boşanmak için mahkemeye başvurduğu ancak mahkemenin çocuklarını eşine verdiği ve nafaka ödenmesi kararı aldığı için intihar ettiği iddia ediliyor. Ancak haberdeki fotoğraf tersine görsel arama ile araştırıldığında fotoğrafın 2017 yılından bu yana bazı sözlük siteleri ve sosyal medya paylaşımlarında temsili olarak kullanıldığı görülebiliyor.


İddia ile ilgili Twitter’da yer alan görsel [2019]

İstanbul Sözleşmesiyle bağdaştırılarak ortaya atılan iddiayla ilgili araştırma yapıldığında, güvenilir haber ajansları ve yerel haber sitelerinde de herhangi bir habere ulaşılamıyor. Yazar Sema Maraşlı da, bir haber sitesinden alıntı yaparak iddiayı paylaştı ancak Referans Medya adlı site daha sonra gerçek olmadığını aktararak haberi yayından kaldırdı. Yine Anlık Haber adlı site de haberin gerçek olmadığını belirterek haberi kaldırdı.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda, Yozgat’ta kendisini aldatan eşine nafaka ödenmesi kararı nedeniyle intihar ettiği iddia edilen kişinin ve olayın uydurma olduğu, kullanılan fotoğrafın da başka birine ait olduğu anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Türkiye’nin bor rezervinin ABD’ye 40 milyon dolara satılacağı iddiası

Selçuk Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde öğrenim görüyor. Dijital medya üzerine çalışıyor. Doğruluğu Ne? ekibinde analiz, yazılım ve görsel tasarım editörü olarak görev yapıyor.