Whatsapp’tan salgın tedbiri: En fazla bir kişiye iletme sınırı

WhatsApp Messenger, koronavirüsle ilgili yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek için mesaj iletme özelliğine bir sınırlama getiriyor.

Koronavirüs Salgını başladığından bu yana yanlış ve sahte haberlerin en fazla ve hızlı yayılım gösterdiği mecralardan biri yine kapalı mesajlaşma uygulaması Whatsapp oldu. Özellikle kim tarafından hazırlandığı belli olmayan yazılı ileti ve sesli mesajlar, kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşarak hastalıkla ilgili yanlış bilgilerin yayılmasına neden oldu.

Daha önce bir mesajı 250 kişi ya da gruplara iletmeye imkan tanıyan uygulama, geçtiğimiz yıl bu sınırı 5 kullanıcıya düşürmüştü. COVID-19 salgını sonrası Whatsapp yeni bir karar aldı ve bir mesajın sadece bir kişiye iletilmesiyle sınırlandırma uygulamasını hayata geçirecek. Duyuru resmi blog sayfasından yapıldı.

Ancak şirket, tüm yönlendirmelerin kötü olmadığını savunuyor ve “Birçok kullanıcının faydalı bilgiler, anlamlı videolar, memeler ya da anlamlı buldukları dilekleri ilettiğini biliyoruz. Son haftalarda, insanlar sağlık çalışanlarına halkın destek anlarını paylaşmak için WhatsApp’ı da kullandı” diyor.

İletme sınırlamasının yanlış bilginin yayılmasını azaltacağı ancak tamamen ortadan kaldırmayacağı belirtiliyor. Yine de alınan karar yanlış bilgi sorunuyla mücadele anlamında olumlu bir gelişme. Uygulamanın ne zaman başlayacağı konusunda bir bilgi verilmedi.

Diğer yandan iletilen mesajlarda iki adet iletilme ikonu gösteren uygulama, bu mesajın tanıdığınız bir kullanıcı tarafından oluşturulmadığının bilinmesini sağlamıştı.

İlgili İçerik  Sosyal medya insanları nasıl bölüyor?

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu. Televizyon haberciliği, spikerlik ve dijital içerik editörlüğü alanında çalışmaları bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma editörü olarak görev yapıyor.