Temel Karamollaoğlu, “halkın beklentilerine uygun politika üreten en başarılı iktidar Ak Parti” dedi mi?Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun “Türkiye’de bugüne kadar vatandaşın nabzını tutarak politika üreten en başarılı hükümet, Ak Parti hükümeti. Tayyip Bey bunu süper yapıyor” dediği iddia edildi.

Sosyal medyanın yanı sıra Akit Gazetesi gibi haber siteleri de iddiaya yer verdi ve Karamollaoğlu’nun konuşmasının olduğu bir video paylaştı.

İddia doğru değil

Ancak iddia tam olarak gerçeği yansıtmıyor. Temel Karamollaoğlu’nun KRT TV’de katıldığı programın kaydına kanalın Youtube hesabından ulaşılabiliyor. 4 Mayıs 2020’deki programın kaydını kendi Twitter hesabından da yayınlayan Karamollaoğlu’nun iddiadaki videoda yer verilen sözleri programın 48. dakikasından sonra sarf ettiği görülüyor.

Karamollaoğlu, programın 48. dakikasında sunucunun “tehdit dili ve darbe iddiaları” ile ilgili sorusu üzerine darbe ihtimali görmediğini, hükümetin halkın nabzını her gün çok iyi bir şekilde tutarak politikalar belirlediğini ifade ederek “Tayyip Bey bunu süper yapıyor” sözlerini kullanıyor. Fakat Karamollaoğlu’nun sözleri burada kesilmiş. Konuşmasının devamında Karamollaoğlu, “politika değil söylem geliştiriyorlar. Politika geliştirseler öper başıma koyarım” diyerek sözlerine açıklık getiriyor ve “icraat değil söylem üretmede başarılı olunduğu” şeklinde ifadeler kullanıyor.

Karamollaoğlu, Ak Parti iktidarının halkın nabzını yoklayarak insanları kendisini desteklemeye ya da karşıtlarına yönelik tepki oluşturmaya çalıştığını söylüyor. Karamollaoğlu’nun “dünyada bu işi bu kadar başarılı yapan başka bir iktidar var mı, onu da bilmiyorum” sözleriyle darbe ihtimali olmamasına rağmen bunun gündeme getirildiğine ve hükümetin propaganda faaliyetlerine dikkat çektiği anlaşılıyor.

Sonuç olarak, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun “halkın beklentisine uygun politika belirleyen en başarı hükümet Ak Parti. Dünyada daha başarılısı var mı bilmiyorum” şeklindeki sözlerinin öncesi ve sonrasındaki sözlerin kesilerek konuşmanın bağlamından yani içinde bulunduğu gerçeklikten koparıldığı anlaşılmaktadır.

İlgili İçerik  Deprem bölgesinde bir yağmacının kulağının kesildiği iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. 2000 yılında haberciliğe başladı. İletişim fakültesi öğrencilerinin uygulama eğitimleri aldığı Selçuk Üniversitesi Televizyonunun 15 yıl haber koordinatörlüğünü yürüttü. Medya-siyaset ilişkisi, televizyon haberciliği, yeni medya ve medya okur yazarlığı alanlarında yayınlanmış makale ve kitapları bulunuyor. Doğruluğu Ne? platformunun kurucusu ve yayın yönetmenliğini yürütüyor.