THY Başkanı İlker Aycı’nın, eşini kırmızı halıyla karşılattığı iddiasıSosyal medyada bir kullanıcı, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın eşini hava alanında kırmızı halıyla karşılatttığını iddia ederek bir video paylaştı. 11 binden fazla beğeni alan paylaşımdaki videoda, İlker Aycı ve eşinin karşılandığı görülebiliyor ancak iddia doğru değil. Tören Aycı’nın eşi için değil yeni havalimanına taşınma nedeniyle düzenlenmiş.

Görüntüyü İyi Parti Milletvekili Lütfü Türkkan da paylaşırken, Yeniçağ Gazetesi de haber olarak yayınladı. İnternette anahtar kelimelerle (İlker Aycı karşılandı vb) arama yapıldığında Aycı’nın 2019 yılında düzenlenen bir programdaki görüntülerine ulaşılıyor.

Daily Motion adlı video sitesinde İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından yayınlanmış görüntülerin kaydına ulaşılabiliyor. Video detayında Aycı’nın yeni havalimanına (İstanbul Havalimanı) taşınmanın tamamlandığı son uçağın inişinde karşılandığı bilgisi yer alıyor.

İlker Aycı ve THY yönetimini taşıyan uçağın karşılanma görüntüsü ve Aycı’nın açıklamaları

Taşınmayla ilgili haberler araştırıldığında da çok sayıda haber sitesinde Büyük Göç olarak nitelendirilen taşınmanın tamamlandığı son uçuşla ilgili haberlere rastlanabiliyor.

Görüntüler farklı bir açıdan çekilmiş ancak iddiadaki görüntülerle aynı. Yolcusuz olarak yeni havalimanına inen uçakta İlker Aycı’nın yanı sıra THY yönetim kurulu üyeleri, personel ve Aycı’nın eşi de yer alıyor. Aycı burada verdiği röportajda son uçuşu yaparak Dünyanın en büyük havalimanına taşınma işlemini rekor bir sürede tamamladıklarını belirterek taşınmanın ayrıntılarından bahsediyor.

İddia’nın 2019 yılında da gündeme geldiği, Aycı’nın Hürriyet Gazetesine verdiği röportajda iddiayı yalanladığı, açılışlarda her zaman kırmızı halı serildiğini söylediği bilgisine ulaşılıyor. “THY açılış” kelimeleriyle arama yapıldığında kırmızı halının tüm açılışlarda yer aldığı görülüyor.

Sonuç olarak törenin Aycı ya da eşi için değil “Büyük Göç” olarak adlandırılan yeni havalimanına taşınmanın tamamlanması nedeniyle düzenlendiği anlaşılıyor.

İlgili İçerik  Görüntü, alkollü bir pilotun indirdiği uçağı mı gösteriyor?

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu. Doğrulama ekibinde araştırma ve görsel içerik editörü olarak görev yapıyor. Mitler ve tarihe ilgi duyuyor.