Hükümetin Bekarlık Vergisi Getirmek İstediği İddiası YanlışHükümetin bekarlardan vergi alınmasına yönelik yasa teklifi sunduğu iddiası doğru değil.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düzenlenen bir programda “Kızlarımız da erkeklerimiz de çoğu 30’u aşkın evleniyor veyahut da çoğu evde kalıyor. Böyle şey olur mu? Bu büyük tehlikeye hep birlikte karşı koymalıyız” şeklindeki açıklamasının ardından bazı sosyal medya hesaplarında “evde kalma vergisi” getirileceği yönünde paylaşımlar yapıldı.

Twitter’da bir kullanıcı tarafından yapılan paylaşım 50 binden fazla beğeni alırken 3 bin 100 kez paylaşıldı. Yapılan yorumlarda bir çok kullanıcının bu iddiaya inandığı görüldü.

Daktır adlı hesaptan yapılan “evde kalma vergisi” paylaşımı

 

Açık kaynaklarda anahtar kelimelerle yapılan aramada haberin kaynağının parodi haberler yapan bir internet sitesi olduğu görülüyor. www.kaparoz.com adlı internet sitesinde 30 yaş altı bekarlardan vergi alınması için çalışma başlatıldığı hatta evlenip çocuk yapmayanların vergi vereceği isimsiz bir kaynaktan aktarılıyor ancak internet sitesi yaptığı haberlerin uydurma olduğunu hem logosunda hem de “Hakkımızda” adlı bölümde belirtiyor. 

Haber sitesi kurgu olduğunu belirtse de viral hale gelmesi nedeniyle bir çok sosyal medya kullanıcısı haberi gerçek gibi algılıyor. Bu nedenle TBMM’nin gündeminde de böyle bir teklif olmadığını belirtmek gerekiyor. Meclis’in internet sitesinde yasa teklifleri yayınlanıyor ancak böyle bir teklif bulunmuyor.

Diğer yandan bekarlık ya da evlilik vergisi çıkarılması Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre mümkün değil. Bekarlık vergisi alınması özel hayata müdahale anlamına geliyor. Anayasanın 20. maddesine göre “özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz” ifadesi yer alıyor.

Bekarlardan vergi alınması anayasanın 73. maddesine de aykırı. Kamu hizmetleri için kullanılacak vergi, medeni duruma göre değil mali duruma göre alınmak zorunda.

Tarihde bir çok ülkenin ve Osmanlı Devletinin evlilik ve bekarlık vergisi aldığı biliniyor. 1940’larda Türkiye’de de Yozgat Milletvekili Süleyman Sırrı tarafından teklif edilse de kabul edilmedi.

İlgili İçerik  Danimarkalı yardımsever kadın ve "Cadı" ilan edilen Afrikalı çocukla ilgili iddialar

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda bekarlık ya da evde kalma vergisi adı altında her hangi bir vergi alınması için yasa tasarısı hazırlanmadığı, haberin kaynağının kurgu, uydurma haberler yapan bir internet sitesi olduğu anlaşılmaktadır.

Kaynaklar

– Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evlilik tavsiyesiyle ilgili konuşması

http://www.milliyet.com.tr/ekonomi/erdogandan-dikkat-ceken-evlilik-mesaji-genclerin-cogu-evde-kaliyor-6119420

– Kurgu haberler yapan Kaparoz adlı internet sitesinin bağlantıları

https://kaparoz.com/2020/01/akpden-yasa-teklifi-30-yasini-gecip-evlenmeyenlere-evde-kalma-vergisi-getiriliyor/

https://kaparoz.com/hakkimizda/

– TBMM Yasa Teklifleri arşivi

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.sorgu_baslangic

– Türkiye Cumhuriyeti Anayasası

https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.2709.pdf

– Tarihte bekarlık vergisiyle ilgili haber ve bilgiler

https://islamansiklopedisi.org.tr/bennak

https://tr.euronews.com/2020/01/13/bekarlik-vergisi-mumkun-mu-tarihteki-bekarlik-ve-cocuksuzluk-vergisi-ornekleri

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. 2000 yılında haberciliğe başladı. İletişim fakültesi öğrencilerinin uygulama eğitimleri aldığı Selçuk Üniversitesi Televizyonunun 15 yıl haber koordinatörlüğünü yürüttü. Medya-siyaset ilişkisi, televizyon haberciliği, yeni medya ve medya okur yazarlığı alanlarında yayınlanmış makale ve kitapları bulunuyor. Doğruluğu Ne? platformunun kurucusu ve yayın yönetmenliğini yürütüyor.