Fas’ta bir imamın hutbe sırasında öldüğü iddiasıSosyal medyada çok sayıda kullanıcı, Fas’ta bir imamın Cuma hutbesi sırasında ölümden bahsederken fenalaşıp vefat ettiğini iddia ederek bir video paylaştı. Videoda, bir Arap ülkesinde olduğu anlaşılan camideki imamın hutbe verdiği minbere yığıldığı görülüyor.

Görüntüden bir görsel kaydı alarak tersine görsel arama yaptığımızda, karşımıza 2022 Haziran ayından itibaren yapılmış ve imamın öldüğüne dair çok sayıda paylaşımın yanı sıra bazı Arapça sitelerde imamın ölmediği, sadece bayıldığı bilgisine yer verildiğini gördük. Fas merkezli Amnous adlı haber sitesinde Ucda şehrindeki Ömer İbn-ül Hattab Camisi imamının ölmediği bilgisi bulunuyor.

El Nahar adlı internet sitesinde de videonun doğruluk kontrolü yapıldığı ve yerel dini otoritenin verdiği bilgiye göre imamın ölmediği, bayılması üzerine hastaneye kaldırıldığı ve durumunun iyi olduğu ifade ediliyor.

Not: Çeviri otomatik olarak yapılmıştır.

Al Hurra adlı sitede de vaizin ölmediği, yerel kaynakların AFP’ye din adamının hastaneye kaldırıldığı ve durumunun iyi olduğu bilgisini verdiği aktarılmış. AFP’nin videodaki iddianın gerçekliğini araştırıp yayınladığı yazıda da imamın ölmediği ve görevine döndüğü yetkililerden alınan bilgilere dayandırılarak ortaya konulmuş.

AFP Arapça sayfasında yer alan haber (çeviri otomatik yapılmıştır)

Videoyu imamın öldüğü bilgisiyle paylaşan Genç Doku Dergisi de, daha sonra Fas’taki din adamları platformunun iddianın yanlış olduğunu bildirmesi üzerine düzeltme yayınladı.

2022 yılı Haziran ayında meydana geldiği anlaşılan olaya dair hiçbir güvenilir kaynakta hutbeyi okuyan imamın öldüğüyle ilgili bilgiye rastlanmıyor.

Araştırmaya katkı sunan: Alaaddin Aladağ

İlgili İçerik  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın "Fakirler Cennette 7 kat yüksekte olacak" Dediği İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.