Elleri ve Gözleri Bağlı Uygur Türklerinin Metroyla Toplama Kampına Götürüldüğü İddiasıÇin’de Uygur Türklerinin elleri ve gözleri bağlanarak metroya bindirildiği ve toplama kamplarına götürüldüğü iddiası doğru değil.

Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelik baskı haberleriyle birlikte sosyal medyada sıkça gündeme getirilen toplama kamplarıyla ilgili bazı Twitter kullanıcıları yeni bir iddia ortaya attı. Yeniçağ Gazetesi İnternet Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Batuhan Çolak, Çin’de Uygur Türklerinin polis tarafından gözleri ve elleri bağlanarak toplama kampına götürüldüğü iddiasıyla bir video paylaştı. Paylaşım, 9 bin 300 beğeni alırken, 5 bin 300 kez paylaşıldı. 

Bazı kullanıcılar videonun gerçeği yansıtmadığını belirterek haber linkleri paylaştı. Bu linklerden de yola çıkarak açık kaynaklarda, video ile ilgili anahtar kelimelerle yapılan araştırmada metrodaki olayla ilgili bilgilere ulaşılıyor. “ikıyı” adlı video paylaşım sitesinde görüntülerin yer aldığı ve videonun açıklamasında, Taiyuan kentinde internet üzerinden dolandırıcılık yaptığı iddia edilen 72 kişinin göz altına alındığı bilgisine yer veriliyor.  

Buradaki bilgilerden yola çıkarak yapılan araştırmada Çin kaynaklı İngilizce yayın yapan internet sitelerinde aynı bilgiye ulaşılabiliyor. Xinhua adlı internet sitesinde 17 Aralık tarihli bir haberde, 72 kişinin WeChat adlı sosyal platform aracılığıyla, kullanıcıları 30 milyon Yuan (4,29 milyon dolar) dolandırdığı haberine yer veriliyor. 

China Daily ve China News adlı internet sitelerinde de aynı habere ulaşılabiliyor.

Yaptığımız doğruluk kontrolü sonucunda, açık kaynaklarda Çin’deki metro istasyonunda göz altına alınan kişilerin Uygur Türkü olduğuna dair bir iz bulunmadığı, şahısların Çin’de internet dolandırıcılığı nedeniyle göz altına alınan kişiler olduğu anlaşılmaktadır.

Kaynaklar

– İddiayı ortaya atan Yeniçağ Yazarı Batuhan Çolak’ın paylaşımı ve diğer paylaşımlar

https://twitter.com/batuhancolak33/status/1214951156742537220?s=20

https://twitter.com/canalicihan/status/1215020576231841792?s=12

– Videonun yer aldığı video paylaşım sitesinin ilgili bağlantısı

https://www.iqiyi.com/v_19rusfpfbw.html

– Konuyla ilgili Çin medyasında çıkan haberler

https://chinanews.worldtimes.news/72-detained-over-online-fraud-in-north-china/

İlgili İçerik  Atatürk'ün Zeybek Oynadığı Fotoğraf Gerçek mi?

https://www.chinadaily.com.cn/a/201912/26/WS5e04bc5ca310cf3e35580e2b.html

http://www.xinhuanet.com/english/2019-12/26/c_138659705.htm

Selçuk Üniversitesi Kütüphane Daire Başkanlığında görev yapıyor. Yerel gazetelerde tarih, kültür ve sanat alanında araştırma ve yazıları yayınlanıyor. Elektronik haberleşme, televizyon ve multimedya alanında çalışmaları bulunuyor. Doğrulama ekibinde araştırma editörlüğü yapıyor.