AVM’lerde Deneme Yapılan Kıyafetlerden Uyuz Bulaştığı İddiasıAVM’lerde deneme yapılan kıyafetlerden uyuz hastalığı bulaştığı iddiası doğru değil.

Whatsapp’ta dolaşıma sokulan bir görselde, Levent Bilgi adlı doktorun, “AVM’lerde denenmiş giysileri sakın giymeyin. Çok tehlikeli bir salgın söz konusu” şeklinde uyarıda bulunduğu iddia edildi. Twitter’da aynı iddianın yer aldığı bir paylaşım da 877 beğeni alırken 603 kez paylaşıldı.

uyuz salgını

uyuz bulaşıcı salgın

Açık kaynaklarda anahtar kelimelerle yapılan aramada, bu tür bir uyarının bulunduğuna dair herhangi bir habere rastlanmıyor ancak bu iddianın doğru olup olmadığıyla ilgili Anadolu Ajansı ve NTV’nin internet sitesinde haberler yer aldığı görülüyor.

İki haberin de Türk Dermatoloji Derneği yetkililerinin konuyla ilgili yaptığı basın toplantısının ayrıntılarına yer verdiği görülürken, dernek başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu’nun AVM’lerde salgına neden olacak bir risk olmadığını ifade ediyor: “Alışveriş merkezlerine gitmeyin, kıyafet denemeyin uyarısı yapmak çok ileri bir tedbirdir. Böyle bir şeye asla gerek yok.”

Dernek Genel Sekreteri Prof. Dr. Dilek Bayramgürler de uyuzun bulaşıcı olduğunu ve bunun da yakın deri temasıyla gerçekleştiğini aktararak, şunları söylüyor:

“Uyuz, bir parazit tarafından oluşturuluyor. Bu parazit aslında insan vücudunda yaşıyor. Vücut dışında elbiselerde ya da dış ortamda yaşaması çok zor. Kıyafetlerle ya da dış ortamdaki yerlerden insanlara bulaşması çok olası değildir. Toplumda salgına yol açabileceğini söylemek mümkün değil.”

Uyuz hastalığının bulaşma şekilleriyle ilgili yayınlanan akademik makalelerde de giysi ya da evdeki eşyalar üzerinden bulaşmanın daha nadir görüldüğü, en az 15-20 dakika deri teması olması gerektiği belirtiliyor.

Almanya Federal Sağlık Eğitimi Merkezi’nin Türkçe hazırladığı bilgi notunda da giysiden bulaşma durumunun nadiren ve Norveç’te görülen bir uyuz parazitinde görüldüğü ifade ediliyor. 

Uyuz hastalığının bulaşma şekilleriUyuz hastalığının bulaşma şekilleri

Yine açık kaynaklarda yapılan araştırmada, iddiadaki uyarıda bulunduğu belirtilen Uzm. Dr. Levent Bilgin adlı bir deri hastalıkları uzmanının herhangi bir kaydına rastlanmıyor

İlgili İçerik  Yozgat'ta bir gencin, kendisini aldatan eşine nafaka ödemesi kararı alınınca intihar ettiği iddiası

Yapılan doğruluk kontrolü sonrasında uyuz hastalığının giysilerden bulaşma riskinin çok düşük olduğu, dolayısıyla AVM’lerde kıyafet denemesi sırasında bulaşma ihtimalinin zayıf olduğu, iddianın doğru olmadığı anlaşılmaktadır.

Kaynaklar

– Türk Dermatoloji Derneği’nin açıklamasıyla ilgili haberler

https://www.aa.com.tr/tr/saglik/turk-dermatoloji-dernegi-avmlerde-uyuz-bulastigi-iddialarini-degerlendirdi/1698759

https://www.ntv.com.tr/saglik/uyuz-vakalarinda-artis-var-ama-salgin-yok-avmlerde-uyuz-bulastigi-iddiasi,cc3HIWR05kCvY0a_nLc14A

– Uyuz hastalığının bulaşma şekilleriyle ilgili makaleler

http://www.ankaramedicaljournal.com/tr/download/article-file/677547

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiUnP77jv7mAhU-xcQBHaBaDQwQFjAAegQIAxAC&url=https%3A%2F%2Fwww.infektionsschutz.de%2Ferregersteckbriefe%2Fkraetze-skabies%2F%3Ftx_dotdownload_pi1%255BiFileUid%255D%3D3519%26tx_dotdownload_pi1%255Baction%255D%3Ddownload%26tx_dotdownload_pi1%255Bcontroller%255D%3DDownload%26cHash%3D66c9c627c8132087925c932c51a051e3&usg=AOvVaw3Qa3S03226E-F3gH0MAiZ2

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğrulama ekibinde görsel analiz ve içerik editörü olarak olarak görev yapıyor. Yazılım, yeni medya, tiyatro ve seslendirme alanlarına ilgi duyuyor.