Anadolu’daki İlk Türk Camisinin Restore Edilmediği İddiasıAnadolu’daki ilk Türk camisi olan Kars’taki Menucehr Cami’nin restore edilmediği bilgisi doğru değil.

Twitter’da bazı kullanıcılar, kiliselerin restorasyonu yapılırken Anadolu’daki ilk Türk camisi olan Ebul Menucehr Camisinin restore edilmediğini iddia ederek bir de fotoğraf paylaştı.


Yapılan araştırmada kullanılan fotoğrafın eski olduğu görülüyor. Caminin yeni fotoğraflarına internette ulaşılabiliyor. Bir çok sitede caminin restore edilmiş haliyle ilgili görseller bulunuyor.

Kültür bakanlığı ve üniversitelerin kaynaklarına bakıldığında da Kars’ın Anı Örenyerinde bulunan ve Sultan Alparslan’ın Anadolu’ya girişi sonrası Menucehr Bey tarafından yaptırılan caminin iki kez restorasyon geçirdiği anlaşılıyor. 2009 yılında yapılan çalışamalarda camiye ait türbe de ortaya çıkarıldı.

Caminin minare ve ana ibadet bölümünün onarımlarının yapıldığı ve çatının kaplandığı görülüyor. Kültür bakanlığının internet sitesinde de caminin önceki ve sonraki hali gösteriliyor.


İkinci arkeolojik kazı ve restorasyon çalışması ise Kafkas Üniversitesi öğretim üyelerinin danışmanlığında ihalen devam ediyor. Ancak caminin yıkık bölümleri henüz tamamlanmamış.

Analiz: Selman Selim Akyüz

 

Kaynaklar

– Kültür Bakanlığı restorasyon bilgi sayfası

https://kvmgm.ktb.gov.tr/TR-108412/tamamlanan-onemli-restorasyon-uygulamalari.html

-Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyesi Yaşar Kop’un verdiği bilgiler ve caminin yeni resimlerinin yer aldığı 2017 yılına ait haber.

https://www.gzt.com/aktuel-kultur/bilinen-aksine-anadoludaki-ilk-turk-camisi-ebul-menucehrdir-2693563

İlgili İçerik  Konya'daki Dedemli Evlerinin TOKİ'ye ait olduğu ve depremzedelere verilmediği iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. 2000 yılında haberciliğe başladı. İletişim fakültesi öğrencilerinin uygulama eğitimleri aldığı Selçuk Üniversitesi Televizyonunun 15 yıl haber koordinatörlüğünü yürüttü. Medya-siyaset ilişkisi, televizyon haberciliği, yeni medya ve medya okur yazarlığı alanlarında yayınlanmış makale ve kitapları bulunuyor. Doğruluğu Ne? platformunun kurucusu ve yayın yönetmenliğini yürütüyor.