Erdoğan’ın “Türkiye’de İlaç Ücretsiz” Dediği İddiasıCumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’de ilacın ücretsiz olduğunu söylediği iddiası doğru değil. Bazı internet siteleri haberin içeriği ile ilgisi olmayan bir başlık kullanınca ilaç katkı payı ödeyen vatandaşlarda Erdoğan’ın yanlış bilgi verdiği kanaati oluştu. Erdoğan sığınmacılara verilen hizmetleri anlatırken “ilaçları ücretsiz veriyoruz” ifadesini kullanıyor.

T24 adlı internet haber sitesinin paylaştığı haberin başlığında “Erdoğan: Biz hastalarımıza ilaçlarını ücretsiz veriyoruz. Dünyada bu hizmeti verebilen başka bir ülke yok” cümlelerini kullandı. Bir çok kullanıcı bu haberden yola çıkarak ilaç alırken para ödediklerini, Erdoğan’ın sözlerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek paylaşımlarda bulundu. Eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş da bazı kanser ilaçlarından alınan ücrete dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

 

Ancak Cumhurbaşkanının Türk Tıp Dünyası Kurultayı’nda yaptığı konuşmayla ilgili haberin içeriği okunduğunda Erdoğan’ın sığınmacılara verilen hizmetlerden bahsettiği görülüyor. Erdoğan şu ifadeleri kullanıyor:

“Kurduğumuz sistem sayesinde ülkemizdeki sığınmacıların hepsi de tüm şehirlerimizdeki sağlık kurumlarından vatandaşlarımızla aynı şartlarda hizmet alıyor. Bu vesileyle Sağlık Bakanlığımıza, sağlık kurumlarımıza özellikle şahsım ve milletim adına şükranlarımı bildiriyorum. Bu kadar kritik bir dönemde her an havan toplarının füzelerin atıldığı bir dönemde sağlıkçıların hastanelerde dur durak bilmeden bu hizmeti vermeleri her türlü takdirin üstündedir. Alkışlıyorum, tebrik ediyorum. Hastalarımıza ilaçlarını da ücretsiz olarak veriyoruz. Dünyada böyle bir hizmeti verebilen başka bir ülke yok. Üstelik bu hizmet sadece sağlıkla da sınırlı değil. Gıdadan barınmaya, eğitimden istihdama kadar her konuda ülkemizdeki sığınmacıları insani şartlarda yaşatmanın gayreti içindeyiz”.

@t24comtr adlı haber sitesinin haberin içeriğinde Erdoğan’ın sözlerini doğru şekilde vermesine rağmen başlıktaki cümleyi bağlamından kopararak kullandığı ve okuyucusunu yanılttığı görülüyor.
Kaynaklar:
-T24 adlı haber sitesinin Twitter paylaşımı.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6. Türk Tıp Dünyası Kurultayında yaptığı konuşmayla ilgili T24’ün haberi.

İlgili İçerik  Video'nun Dubai Havalimanı'ndaki Yangını Gösterdiği İddiası

https://t24.com.tr/haber/erdogan-turk-tip-dunyasi-kurultayi-nda-konusuyor,846250

Doğruluğu Ne? Editör Ekibi