Türkiye’de İlk Koronavirüs Vakasının IMF’nin Yardım Açıklamasından Hemen Sonra Açıklandığı İddiasıSağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de ilk Koronavirüs vakasını açıkladı. 11 Mart saat 0.53’de canlı yayında yapılan açıklamadan sonra sosyal medyada bir iddia ortaya atıldı ve binlerce kez paylaşıldı. Koca’nın Dünya Bankası’nın 12 milyar dolar, IMF’nin de 50 milyar dolarlık bütçeyi Koronavirüs ile mücadele için ülkelere ayırdığı haberinden hemen sonra ilk vakayı açıkladığı, yani parayı talep edebilmek için gizlenen vakaların açıklandığı iddia edildi.

Ancak iddia doğru değil. Bakan açıklamayı, IMF’nin açıklamasından hemen sonra yapmamıştı. IMF’nin açıklaması Türkiye’deki ilk vakanın açıklanmasından (11 Mart) 7 gün önce, 4 Martta yapıldı.

Ayrıca görülen salgın hastalıklarda vakaların, tespit edildiği an Dünya Sağlık Örgütüne bildirme zorunluluğu bulunuyor ve DSÖ, bildirilecek hastalıkları güncelleyerek ülkeleri uyarıyor.

İlgili İçerik  Kadıköy Belediyesinin İzmir'in kurtuluşunu sirtaki ile kutladığı iddiası

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mütercim-Tercümanlık bölümünde öğrenim görüyor. Yeni medya, tarih ve kültür alanlarına ilgi duyuyor. Doğruluğu Ne? platformunda araştırma ve çeviri editörü olarak görev yapıyor.