TRT’nin 30 Ağustos Zaferi’ni yok saydığı iddiasıSosyal medyada bir çok kullanıcı TRT Haber kanalının 30 Ağustos Zaferi’ni yayın sırasında görmezden geldiğini iddia etti. Paylaşımlarda Ağustos ayında kazanılan zaferleri gösteren ancak aralarında Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşının olmadığı bir yayın görseli de paylaşıldı.

Fakat iddia doğru değil. TRT Haber’in “Türklerin Zafer Ayı Ağustos” adlı özel yayını paylaşımlarda maniple edilmiş. TRT’nin Youtube’de yer alan yayın kaydı izlendiğinde programda Ağustos ayında kazanılan zaferlerden bahsedilirken iki ayrı tablo oluşturulduğu görülüyor. Videonun 52′.55″-53′.58″ süreleri arasında tüm zaferlerden bahsediliyor ve Büyük Taarruz da ikinci tabloda yer alıyor.

 

Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı yani 30 Ağustos Zaferine yayında yer verilmiş ancak tarih olarak Belgrad Zaferinin tarihi verilmiş. Bir önceki tabloda yer alan 29 Ağustos 1521 tarihinin değiştirilmediği ve grafik hatası yapıldığı anlaşılıyor.

Diğer yandan TRT Haber’in sosyal medya hesaplarında da tüm zaferlerin verildiği görülüyor.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda, TRT Haber’in 30 Ağustos Zaferi’ne yayınında yer vermediği iddiasının doğru olmadığı anlaşılmaktadır.

Not: Analizde kullanılan kaynaklara, metin içindeki kelimelere yerleştirilmiş linklerden ulaşabilirsiniz. 

İlgili İçerik  Sahte Balların Devlet İzniyle Satılacağı İddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde okuyor. Televizyon haberciliği alanında tecrübesi bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde editör olarak görev yapıyor.