Simpsons Dizisinde Salgın ve Zorunlu Aşı Sahnesinin Olduğu İddiasıABD’de uzun yıllar yayınlanan Simpsons dizisinin gelecekte yaşanacak olayları bildiği, yani kehanetlerde bulunduğu iddiaları Covid-19 salgınıyla birlikte sıkça gündeme gelmeye devam ediyor.

Gazeteci Mehmet Ali Önel, Twitter hesabından bir görsel paylaşarak Simpsonlar dizisinde polis ve jandarma eşliğinde aşı yapılan bir sahne olduğunu iddia etti.

Görselde Homer Simpson’a bir doktor aşı yaparken önünde ve arkasında iki askerin beklediği görülüyor.

Görüntü, Yandex tersine görsel arama sitesinde aratıldığında dizinin 1993-1994 yıllarında yayınlanan 5. sezonunun 6. bölümünde bu sahnenin olduğu bilgisine ulaşılıyor. Anahtar kelime arama yapıldığında da dizinin bu bölümü video sitelerinde bulunabiliyor.

Dizinin ilgili sahnesi

Bölümün (tamamı burada) 2 dakika 45. saniyesinden itibaren Homer Simpson, kızının bale gösterisine gitmek istemeyince eşi Marge Simpson daha önce de kızkardeşleriyle yemek yememek için ordunun deneylerine katıldığını, bu kez sözünde durması gerektiğini söylüyor. Homer Simpson bu ifade üzerine ordu deneyine katıldığı günü hatırlıyor.

Askerlerin arasındaki doktor Simpson’a kolundan bir serum enjekte ediyor ve saç dökülmesine, denge kaybına neden olabileceğini söylüyor. Simpson da yapmasını istiyor ve sahne bitiyor. Simpson’ın saçının da bu deney sonrası döküldüğü anlaşılıyor.

Sahnenin salgınla ilgisi yok

Sahnede salgın hastalık, aşı deneyi ve devlet ya da asker zoruyla aşı yapılması gibi herhangi bir konudan bahsedilmiyor. Simpson, eşinin kız kardeşleriyle yemek yemekten kaçmak için askeri bir deneye katılıyor.

Bu nedenle iddianın doğru olmadığı anlaşılıyor.

Bu sahne, Rusya’nın Covid-19 aşısını bulduğunu açıklaması üzerine Putin’i eleştiren mizah içerikli paylaşımlarda da sıklıkla kullanılmış.

İlgili İçerik  Yüz Maskelerinin Oksijenden Mahrum Bırakarak Beyne Zarar Verdiği İddiası

Simpsonların Covid-19 salgınını önceden tahmin ettiği daha önce de farklı sahneleri kullanılarak iddia edilmişti ancak bu iddialar da doğru değildi. Reuters doğruluk kontrolü birimi, Çin’den gelen bir salgın hastalıktan bahsedildiği iddia edilen bölümü inceledi. Bölümde Homer Simpson’ın sipariş verdiği meyve sıkma makinesinden virüs yayıldığı görülüyor.

Ancak dizinin bu bölümünde de Çin ya da Koronavirüs ile ilgili bir ifade yer almıyor. Hastalık Japonya’dan Amerika’ya ulaşıyor ve “Osaka Flu” olarak adlandırılan bir grip olarak dizide yer alıyor.

Simpsonlar’daki tesadüflerin açıklaması

Reuters’a konuşan dizinin senaristi Bill Oakley, bölümü yazarken önceki yıllarda yaşanan salgın hastalıklardan esinlendiklerini söyleyerek “insanlar Simpsonlar’ın bir şeyi tahmin ettiğini söylediğinde, sadece yıllar önce gerçek yaşamdan olayları hicvediyor olduğumuzu çünkü tarih her şeyi tahmin ediyormuşuz gibi tekerrür ettiğini söyleyebilirim” ifadelerini kullanıyor.

Sonuç olarak bugüne kadar Simpsonlar ile ilgili kehanet iddialarının tamamının bir dayanağı olmadığı, bir çok görselin bağlamından koparıldığı, montajla oluşturulduğunda olduğu gibi bu görselin de içerikle ilgisiz şekilde salgınla ve aşıyla ilişkilendirildiği anlaşılıyor.

Not: İncelemede kullandığımız kaynaklara yazıdaki ilgili kelimelerin üzerindeki linklerden ulaşabilirsiniz.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğrulama ekibinde görsel analiz ve içerik editörü olarak olarak görev yapıyor. Yazılım, yeni medya, tiyatro ve seslendirme alanlarına ilgi duyuyor.