Kızılay’ın depremin ilk günlerinde çalışma yapmadığı ve Kerem Kınık’ın ilahiyatçı olduğu iddiasıTürkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Sera Kadıgil, katıldığı bir yayında Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın ilahiyat mezunu olduğunu, Kızılay’ın deprem bölgesinde “çadır kurmadığını ve çorba dahi dağıtmadığını” öne sürdü. 120 binden fazla görüntüleme alan iddianın Kızılay ile ilgili bölümleri yanlış.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın biyografisine açık kaynaklardaki bir çok güvenilir kaynaktan ulaşılabiliyor. Kınık’ın ilahiyat mezunu olduğuna dair bir bilgi yok. Diğer kaynaklardaki biyografiyle örtüşen Kızılay’ın internet sitesindeki biyografisinde de Kınık’ın tıp doktoru ve afet tıbbı uzmanı olduğu bilgisine ulaşılabiliyor. Kınık, Sağlık Bilimleri Üniversitesinde afet tıbbı alanında doktora yapmış ve halen bu üniversitede Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı olarak öğretim üyeliği yapıyor.

Sera Kadıgil’in 10 Şubat 2023’de ortaya attığı “Kızılay’ın çorba dağıtmadığı” ya da herhangi bir çalışma yapmadığı yönündeki iddiasıyla ilgili de açık kaynaklarda araştırma yaptık. Kızılay’ın internet sitesinde hangi bölgelerde hizmet noktaları olduğu bir harita üzerinde işaretlenmiş. Deprem bölgesinde kurumun çok sayıda hizmet noktası olduğu görülüyor.

Bu noktalara tıklandığında sponsorlarıyla birlikte hangi hizmetin verildiği de açıklanıyor.

Sosyal medya paylaşımlarında da Kızılay’ın bölgede kurduğu mutfaklarda yapılan yemekleri depremzedelere dağıttığına dair görüntülü paylaşımlara ulaşılabiliyor. Sanatçı Suavi de, mutfaklardan birinden röportaj vermiş.

7 Şubat 2023’te yapılan bir paylaşım.
8 Şubat 2023’de yapılan bir paylaşım.

Kızılay’ın sosyal medya hesaplarında da depremin ilk gününden itibaren çadır ve yemek dağıtımıyla ilgili paylaşımlar yapılmış.

İlgili İçerik  ABD'nin deprem tetiklemek için HAARP gemisini Türkiye'ye gönderdiği iddiası
6 Şubat 2023 tarihli paylaşım.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.