CNN’in, savaş muhabirinin iki kez öldüğünü açıkladığı iddiasıSosyal medyada bazı kullanıcılar, CNN’in Afganistan’da ölen bir gazetecinin 6 ay sonra Ukrayna’da mayına basıp yine öldüğü haberini yayınladığını iddia ederek bir gönderi paylaştı. Gönderi binin üzerinde beğeni aldı ve yüzlerce kez yeniden paylaşıldı ancak iddia yanlış. Hesaplar sahte. Görseldeki kişi YouTube yayıncısı ve halen hayatta.

Derin Düşünce adlı hesabın paylaşımı.

İddia farklı ülkelerde birçok kullanıcı tarafından da paylaşıldı ve gündem oldu. Görseldeki “CNN Afghanistan” ve “CNN Ukraine” adlı hesaplar Twitter’da araştırıldığında iki hesabın da askıya alındığı görülüyor. Yani iki hesap da CNN’e ait değil. Çünkü CNN’in farklı diller ve konular için açılmış onlarca hesabı bulunuyor ve hepsi onaylı, yani mavi tikli. İki hesap da kullanıcılar tarafından açılarak bu paylaşımlar yapılmış, daha sonra hesaplar askıya alınmış.

İddialarda kullanılan fotoğraf tersine görsel arama ile araştırıldığında bir gazeteci değil, Youtube yayıncısı olan Jordie Jordan isimli kişiyle ilgili bilgilere ulaşılıyor. Jordan’ın hemen her gün canlı oyun videoları yayınladığı görülüyor.

Ayrıca, anahtar kelimelerle araştırma yaptığımızda, Bernie Gores adında bir gazeteciyle ilgili ne CNN ne de başka bir kaynakta herhangi bir haber yer almadığı görülüyor. Reuters da yayınladığı analizde iddiayı çürütürken CNN’in stratejik iletişim başkanı Matt Dornic, gönderilerin “kurgu” olduğunu söyledi.

İlgili İçerik  Atatürk'ün hutbelerde kendi adının anılmasını yasakladığı iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma ve video içerik editörü olarak görev yapıyor.