Avusturya kurtarma ekibine atfedilen “kameralarla gelip yaralıyı çıkardılar” iddiasıSosyal medyada çok sayıda kullanıcı, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Türkiye’ye gelen Avusturya arama kurtarma ekibi üyelerinin, “biz tam enkazdan yaralıyı çıkaracakken Türk ekipler kameralarla gelip görevi devretmemizi istedi” şeklinde konuştuklarını iddia ederek bir video paylaştı.

Videoda, Almanca konuşan kurtarma ekibi üyelerinin enkaz başında bir kameraya konuştukları görülüyor.

Doğruluğu Ne? ekibi, videodaki konuşmaların Türkçeye çevirisini yaptırdı ve konuşmalarda Türk ekipler ya da kameralarla gelip görevin devralınması gibi ifadeler kullanılmadığını, ekip üyelerinin yaptıkları çalışmalardan bahsettiklerini belirledi.

Yaptığımız araştırmada, Avusturya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Michael Bauer’in videoyu alıntılayarak yaptığı paylaşımın videonun yanlış yayılmasına neden olduğunu tespit ettik. Sözcü, paylaşımında özel bir kamerayla bir çocuğun yerinin tespit edildiğini belirtiyor ancak otomatik çevirideki hata, videonun yanlış yayılmasına sebep olmuş.

Bauer’in paylaşımının doğru çevirisinde “özel bir kamerayla bir çocuğun yerinin tespit edildiğini” ifade ettiği anlaşılıyor.

Bir kullanıcının Almanca, “çalışmanızın kasıtlı olarak kesintiye uğradığı izlenimine mi kapıldınız?” şeklindeki sorusuna Bauer, “Hayır. Burada tüm güçler el ele çalışıyor ve herkes birbirini destekliyor” cevabını verdi.

Aynı iddiayı Gazeteci Mehmet Akif Ersoy da deprem bölgesinden yaptığı bir canlı yayında aynı iddiayı dile getirmiş, AFAD ekiplerinin kameralarla gelerek “reklam” yaptıkları iddiasını aktarmıştı.

Ersoy daha sonra yine canlı yayında, UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) üyelerinin yaralının sağlık durumuyla ilgilenmek için görevi devraldıklarını belirterek düzeltme yaptı.

İlgili İçerik  CHP Heyetinin Kadınlar Gününde Anıtkabir'de çekildiği iddia edilen fotoğrafı

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi. Doğruluk kontrolü ekibinde editör yardımcısı olarak görev yapıyor.