Atatürk’ün Son Sözünün “Aleyküm Selam” Olduğu İddiasıBazı internet siteleri ve sosyal medya hesaplarında Atatürk’ün son sözünün “Aleyküm selam” olduğu iddiası paylaşıldı. Bu paylaşımlardan biri, 15 binden fazla beğeni aldı.

Atatürk’ün son nefesini vermeden önce “aleyküm selam” dediği iddiası doğru değil. Gerek son anında yanında bulunan gerekse o dönemi yazan Falih Rıfkı, Cemal Kutay, Şevket Süreyya Aydemir, Hasan Rıza Soyak gibi isimler Atatürk’ün son sözünün “Saat kaç” olduğunu belirmektedir. 
 

Şevket Süreyya Aydemir’in Tek Adam adlı kitabının 529-530. sayfaları

 
Atatürk son sözlerinin “Aleyküm Selam” olduğunu yine yakınında bulunan isimlerden Kılıç Ali aktarmaktadır ancak Kılıç Ali’nin ilk değil daha sonraki anlatımında bu ifadeye yer verdiği bilgisine rastlanmaktadır.
 
 
 
Atatür’ün son sözlerinin “Aleyküm Selam” olduğuyla ilgili açıklama ve paylaşımların ağırlıklı olarak 2010’lu yıllarda olması dikkat çekmektedir. Bu konuda bir kitap yazan Ali Güler, Atatürk’ün inançlı biri olduğunu ve Azrail’in verdiği selamı aldığını aldığını iddia etmektedir. 
 
 
Sonuç olarak güvenilir kaynakların büyük çoğunluğu, Atatürk’ün son sözlerinin “saat kaç” olduğunu belirttiği, “Aleyküm selam” ifadesinin eski kaynaklarda olmadığı ve Atatürk’ün inançlı olduğuna delil göstermek amacıyla yaygınlaştığı anlaşılmaktadır. 
 
Kaynaklar
 
– Fatih Rıfkı’nın ifadeleri
– Hasan Rıza Soyak ve diğer isimlerin ifadeleri
 
İlgili İçerik  Macaristan'ın Anayasasına "Türklerle Kardeşiz" Maddesi Eklendi mi?

Doğruluğu Ne? Editör Ekibi