Asterix Çizgi Romanında “Koronavirüs Kehaneti” İddiasıKoronavirüs (COVID19) salgını başladıktan sonra artış gösteren kenahet iddilarından biri de Asteriks adlı çizgi romanla ilgiliydi. Bir Kullanıcı çizgi romandaki bir karakterin adının Coronavirus olduğunu ve sarı renkli maske taktığını, yayının 1981 yılına ait olduğunu iddia etti.

Yaptığımız araştırma sonunda çizgi romanın 2017 yılında yayınlanan bir seri olduğunu tespit ettik. Seride Coronavirus adlı bir kahraman olduğu doğru ve Asteriks’in tanıtımında da bunun bir virüs ismi olduğu belirtiliyor.

Dolayısıyla 1960’lı yıllardan bu yana insanlarda farklı türleri görülen Koronavirüs’ün isminin geçmesinin kahenete işaret ettiğini söylemek çok zor. Ayrıca başka çizgi romanlarda da benzer ya da aynı isimler kullanılmış.

Bir başka görsel ise sık sık “kehanet” iddialarıyla gündeme gelen Simpsons çizgi dizisiyle ilgiliydi. Dizinin 1993 yılından bölümünde “Coronavirus” yazdığı iddia edildi. Ancak görsel montajlanmıştı. Bölüm 2010 yılındandı ve orijinal görselde “Apocalypse Meow” yazıyor.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı ES6Y7_WXQAArPwo.jpeg
İlgili İçerik  Iraklı Şiilerin, ABD Askerinin Cenaze namazını kıldığı iddiası

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu. Televizyon haberciliği, spikerlik ve dijital içerik editörlüğü alanında çalışmaları bulunuyor. Doğruluğu Ne? ekibinde araştırma editörü olarak görev yapıyor.