Fransa Milli Eğitim Bakanının tuvaletten canlı yayına katıldığı iddiası

YANLIŞ

Hasan Hüseyin BozlakYazar :

Sosyal medyada bir çok kullanıcı, Fransa Milli Eğitim Bakanı Jean Michel Blanquer’in bir televizyonun canlı yayınına tuvaletten katıldığı iddiasıyla bir video paylaştı.

Bazı internet sitelerinin de yayınladığı iddiada kullanıcılar, Fransız Bakanın yayın sırasında gaz çıkardığı ve telefonu elinden düşürdüğü, bu sırada tuvalette olduğunun görüldüğünü öne sürdü.

Ancak iddia doğru değil. Tersine görsel arama yöntemiyle video araştırıldığında Michel Blanquer’in BFM TV adlı kanalın canlı yayınına katıldığı görüntülere ulaşılabiliyor. Videoda, böyle bir görüntü bulunmuyor. Orijinal videoda bakanın sunucunun sorusuna cevap verdiği bölümde herhangi bir ses ya da klozet görüntüsü bulunmuyor. (1.04.08’den itibaren)

Video yavaşlatılarak izlendiğinde görüntünün bulanıklaştırıldığı ve araya başka bir görüntünün yerleştirildiği görülebiliyor. Klozet görüntüsünden sonra videoda kesilme olduğu da görülüyor.

Sosyal medyada gündem olan videonun montaj yoluyla oluşturulduğu, orijinal yayın kaydında tuvalet ya da gaz çıkarma anlarının olmadığı anlaşılmaktadır.

Paylaş
İlginizi Çekebilir  Tecavüzcülere af getiren teklifin Meclis'te kabul edildiği iddiası