Kayseri Üniversitesi Rektörü’nün 567 bin TL’ye jip kiraladığı iddiasıSosyal medyada ve bazı internet sitelerinde Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa’nın, 567 bin TL’ye makam aracı kiraladığı iddia edildi. Doğruluğu Ne?’ye de ihbar olarak ulaştırılan TGRT kanalındaki haberde ise, iki makam aracı kiralandığı, aracın birinin jip yani SUV olduğu iddia edildi.

Ancak rektörlüğün makam aracının jip olduğu ve 567 bin TL’ye kiralandığı doğru değil.

Kayseri Üniversitesi’nin araç kiralama ihalesinin bilgilerine Kamu İhale Kurumu’nun ihale takip sistemi EKAP’ın internet sitesinden ulaşılabiliyor. 2021/7509 sayılı ihalenin teknik şartnamesinde biri makamda kullanılmak üzere 3 yıl için iki araç kiralanacağı belirtiliyor. Araçların değerinin yüzde ikisini geçmemek kaydıyla teklif verilebileceği, en düşük teklifi veren firmanın kazanacağı ifade ediliyor.

Şartnamede araçların binek tipi olacağı belirtiliyor istenilen özelliklere yer veriliyor. Yani ihalede jip yani SUV olarak ifade edilen bir aracın tarifi yapılmamış ancak aracın 4×4 olması gerektiği belirtilmiş.

İhalenin sonuç belgesine de EKAP’tan ulaşılıyor. Burada ihaleyi Yeni Yurduseven adlı firmanın, tahmini bedelin yaklaşık 200 bin TL altındaki en düşük teklifi vererek 567 bin TL’ye aldığı görülüyor. İhalede en yüksek teklif 954.000 TL olarak verilmiş.

Belgelerden anlaşıldığına göre ihale tahmini bedelin yaklaşık yüzde 30 altında bir teklifle sonuçlanmış.

Araçlardan biri yurt dışı menşeili diğeri ise yerli. Haberin yayınlandığı paylaşımın altına yorum yapan bir kullanıcı Kayseri Üniversitesi’nin öğrencisi olduğunu belirterek alınan araçların fotoğraflarını paylaştı ve jip değil sedan olduğunu söyledi. Fotoğraflardaki logo ve plakalar ile otomobillerin özelliklerinden, araçların Kayseri Üniversitesi’ne ait olduğu ve ihalede belirtilen araçlar olduğu anlaşılabiliyor. Aracın biri Skoda marka sedan tipi, diğeri ise Renault marka yine sedan tipi bir araç.

Diğer yandan bu araçların kira bedellerine bakıldığında Megane marka aracın aylık yaklaşık 5.500-6.000 TL arasında kiralandığı, 2021 model Skoda SüperB marka aracın ise aylık yaklaşık 8.000-9.000 arasında kiralandığı görülüyor.

İlgili İçerik  Milli Piyango'da Kazanan Numaranın Çekilişten Önce Yayınlandığı İddiası

Bu durumda Renault marka aracın 36 ay için yaklaşık 200 bin liraya, Skoda marka aracın ise yaklaşık 360 bin TL’ye, piyasa fiyatlarına yakın tutarda kiralandığı anlaşılıyor. Diğer yandan kiralama bedelinin kanunda belirtilen şekilde, aracın kasko değerinin yüzde 2’sinin üzerinde olmaması kriterine de uygun olduğu anlaşılıyor. Skoda SüperB marka makam aracının güncel fiyatı 749 bin TL. Aylık kirası bu durumda yaklaşık 14 bin TL’ye kadar olabiliyor ancak üniversite aylık yaklaşık 9 bin TL’ye kiralama yapmış.

Kiralama yerine araçların satın alınması gerektiği iddiasında bulunan kullanıcılar da oluyor ancak Maliye Bakanlığı, araçların bakım masraflarının yüksek olması nedeniyle satın almaya izin vermiyor ve kiralama yoluna gidilmesini istiyor. Kiralama durumunda, ihaleyi alan firma bakım, onarım, sigorta ve benzeri giderleri karşılamak zorunda.

Ekibimizin ulaştığı üniversite yetkilileri de, Erciyes Üniversitesi’nden ayrıldıktan sonra üniversitelerine tahsis edilen araçların tahsis sürelerinin dolması nedeniyle, bakanlığın 6 araç için izin verdiğini ancak ihtiyaçları için yeterli olması nedeniyle yalnızca iki araç kiraladıklarını ifade etti.

Yapılan doğruluk kontrolü sonunda, Kayseri Üniversitesi’nin biri makam biri hizmet olmak üzere iki araç için 3 yıllığına ihale yaptığı, araçların piyasa bedellerine yakın tutarda kiralandığı ve makam aracının SUV ya da jip olmadığı anlaşılmaktadır.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi. Doğrulama ekibinde görsel analiz ve içerik editörü olarak olarak görev yapıyor. Yazılım, yeni medya, tiyatro ve seslendirme alanlarına ilgi duyuyor.