Ayın çevresinde UFO görüntülendiği iddiası

YANLIŞ

Selman Selim AkyüzYazar :

Sosyal medyada bir çok kullanıcı Ay’ın çevresinde UFO’ların görüldüğü iddiasıyla bir görüntü paylaştı. Gazeteci Abdullah Çiftçi’nin de Twitter hesabından paylaştığı görüntü, 12 binden fazla beğeni aldı.

Çiftçi videonun Kanada’da çekildiğini ve hareketli cisimler görüldüğünü iddia etti.

Ancak iddia doğru değil. UFO iddialarıyla ilgili araştırmalar yapan UFO Interest adlı platform, videonun montaj yoluyla hazırlandığına dair güçlü kanıtlar olduğunu belirtti.

Gezegen Bilimi Uzmanı Dr. James O’Donoghue da videonun sahte olduğunu, görülen cisimlerin aynı olduğunu yani kopyalanarak çoğaltıldığını ve gölgelerin topografik özelliklere göre hareket etmemesi gerektiğini ifade etti.

Bir başka analizde ise cisimlerin arasında kilometrelerce mesafe olmasına rağmen aynı büyüklükte görünmesinin videonun sahte olduğuna işaret ettiği belirtildi.

Görüntünün başka bir yerde daha önce kullanıldığına dair bir kayıt bulunmazken UFO Interest, görüntüyü paylaşan hesabın Youtube’da, videoyu yüklemeden üç gün önce hesabını açtığına dikkat çekti.

İlginizi Çekebilir  Konya Valisi Toprak'ın Çocuklarının İsminin Fethullah ve Gülen Olduğu İddiası

Bir başka CGI yani bilgisayar ile görüntü oluşturma uzmanı ise videonun nasıl oluşturulabileceğini ve aşamalarını anlatan bir görüntü paylaştı.

Sonuç olarak videonun CGI teknolojisiyle bilgisayar ortamında oluşturulmuş bir yapım olduğu anlaşılmaktadır.

Paylaş